Jump to content
Clau SEWL

Magazin cu produse iPhoneForum

Magazin cu produse cu sigla iPhoneForum  

121 members have voted

1. 1. Ati dori un magazin online cu produse iPhoneForum?

• Da
      83
    • Nu
      10
    • Depinde de preturi
      34

Recommended Posts

Si eu am votat DA! ar fii super tare ideea ! :P

ATENTIE: E foarte important ca raspunsul sa nu fie DA doar sa aveam shop, ci si sa existe clienti.

Ca idee, in magazin (care din voturile voastre se pare ca va exista) vom avea la inceput urmatorul gen de produse: cani, tricouri, breloc, stickere, pix-uri, carcase si bumpere personalizate.

Totate produsele vor avea in principiu doua preturi adica doua customizari.

Primul pret va fi pentru produsul cu sigla forumului iar al doilea va fi daca vrei sa apara si numele tau sub sigla.

In cazul extra customizari, evident, livrarea produsului va fi decalata pana laterminarea "extraoptiunilor".

Deocamdata am vorbit pentru cani etc si carcase personalizate gen ce am prezentat aici si evident alte modele.

Procesul tehnologic a fost imbunatatit si acum arata si mai bine, deci sunt entuziasmat sa prezint acesta noi carcase (sper sa primesc una in urmatoarele zile si va fac prezentarea).

Cat despre viitor .... am inceput sa ma interesez la distribuitori de cantitati mai mari de carcase personalizate, dar acesta este evident de viitor, un viitor la putem doar spera.

Ca si un mic "side poll" ... mai bagam si produse ne personalizate ?

Mersi tuturor care au votat.

e excelent daca ii monotorizati pe astia de au zis Da euforic...:) si la fel de just mi s ar parea un sut in dorsal daca nu i au cum au zis..:)

Nu este monitorizat nimeni si cu atat mai mult nu va fi nimeni pedepsit. Atata timp cat a fost vorba de o exprimare libera si democratica, nu vad de ce ar vota cineva just for fun.

L.E.: Totusi, am vrea sa auzim si argumentarea celor care au votat "NU", nu e nimic de rau, dar sigur ajuta la luarea unei decizii finale, la modul cel mai serios vorbind.

Am votat 'depinde de preturi'. Poate in prima luna n-am bani, a doua am s.a.m.d. Oricum pt o cana, un sticker, un pix nu sunt preturile de milioane asa ca eu unu astept decizia voastra :)

Si eu am votat "depinde de preturi" pentru ca nu poti sa pui preturi exagerate unei cani sau unui bumper doar pentru ca are aceasta sigla. Spor in continuare.

Ca idee, in magazin (care din voturile voastre se pare ca va exista) vom avea la inceput urmatorul gen de produse: cani, tricouri, breloc, stickere, pix-uri, carcase si bumpere personalizate.

Primul pret va fi pentru produsul cu sigla forumului iar al doilea va fi daca vrei sa apara si numele tau sub sigla.

In cazul extra customizari, evident, livrarea produsului va fi decalata pana laterminarea "extraoptiunilor".

Deocamdata am vorbit pentru cani etc si carcase personalizate gen ce am prezentat aici si evident alte modele.

Procesul tehnologic a fost imbunatatit si acum arata si mai bine, deci sunt entuziasmat sa prezint acesta noi carcase (sper sa primesc una in urmatoarele zile si va fac prezentarea).

Cat despre viitor .... am inceput sa ma interesez la distribuitori de cantitati mai mari de carcase personalizate, dar acesta este evident de viitor, un viitor la putem doar spera.

Ca si un mic "side poll" ... mai bagam si produse ne personalizate ?

Mersi tuturor care au votat.

Marius , parera mea ar fi sa punem personalizare ca si optiune , daca iti vrei numele , platesti o taxa ...presupun ca nu toata lumea ar vrea sa isi scrie numele...

.D

• Upvote 1

Asa a si fost gandita trecerea numelui, ca si optiune.

Si eu am votat "depinde de preturi" pentru ca nu poti sa pui preturi exagerate unei cani sau unui bumper doar pentru ca are aceasta sigla. Spor in continuare.

Realizezi ca si Marius sau Tyler sau cei ce se vor ocupa sunt oameni si nu vor pune un adaos exagerat, nu?

• Upvote 1

Normal ca nu vom preturi gen 1 milion o cana.

Pretul va fi ceva de genul: pretul produsului + pretul platit pentru imprimare + partea statului :( + costul transportului + ceva acolo modic pentru forum si intretinerea magazinului online.

Din pacate nu putem face aceasta alegere si sa mergem in pierdere, numai costul magazinului este de 75 USD + 35 USD pe fiecare 6 luni pentru update-uri si sa nu mentionez costurile pentru a deschide o firma sau PFA si costurile aferente (contabilitate etc).

Oricat de mult ai vrea, nu poti face comert la negru si atat de pubilc, deci trebuie implicat statul.

De asta este foarte important, cel putin pentru mine din moment ce eu finantez extinderea ;), sa motiveze cei care au votat nu.

@Marius : NU s-a votat cel mai probabil ori din prostia celor ce cred ca vor fi preturi extraordinare, ori din prostie... Ori sa te faca sa te gandesti ce persoana ar face chestia asta. Nu vezi ca nu se risca nimeni!?

Desi nu am votat inca, inclin spre NU, desi imi doresc un magazin on-line cu produse personalizate si as cumpara, daca acesta ar lua nastere. Motivele sunt simple: consider ca, cheltuielile de start-up si cele lunare nu se vor amortiza si nu va fi profitabil. Cand spun profitabil nu ma refer la Maserati si vila in Ibiza pentru Marius, ci ma refer la obtinerea unui mic profit, care sa permita acoperirea unei mici parti din cheltuielile lunare generate de forum. Personal, sunt de parere ca nici macar jumatate din votantii cu "DA" raspicat nu se vor baga la achizitii, dar poate ma insel si sunt doar pesimist...

Oricum, Marius decide! :rolleyes:

@ marius : incearca pe cabanova, stiam ca si ei aveau posibilitate de magazin online si site-ul e facut in flash, ieftin, dragut.

IPboard are si extensie speciala de magazin online, nu are nevoie de Cabanova si alte chestii de genul asta.

Da

O cana, un sticker, brelocuri, merge.

Cel mai incantat as fi de un bumper, case sau husa personalizata.

Am votat DA cu gandul la maruntisuri si "screw the state" dar, se pare ca mai sunt si oamen cinstiti. In legatura cu transportul, ma gandeam la posta(colete) normala unde nu sunt asa mari taxele, chiar daca nu ajunge asa repede produsul.

• Upvote 1

Am votat DA cu gandul la maruntisuri si "screw the state" dar, se pare ca mai sunt si oamen cinstiti. In legatura cu transportul, ma gandeam la posta(colete) normala unde nu sunt asa mari taxele, chiar daca nu ajunge asa repede produsul.

sau ar putea sa aiba 2 optiuni , ori posta romana (taxa mica , astepti 100 de ani , si daca iti iei cana , ajunge bucatele) sau Curier Rapid..(20 de roni , dar macar vine in 24h si nu joaca fotbal cu el prin depozit :D)

@Brandon: sincer eu as lua posta , nu am avut probleme cu ea pana acum, pret mic, si depinde de curier, sunt ocazii in care curierul a venit abia dupa ce mi-a ajuns coletul cu posta... sau posta am platit 7 lei si a doua zi a fost.

Repet si aici ce am spus si intre noi, moderatorii: pe langa 75+35 usd, vor fi costuri care vor ridica pretul produselor. Ganditi-va ca nu se vand nici macar 100 de cani. Din aceste 100 de cani vreti sa scoatem 75$ + 35$/luna + contabilitate + profit? Pai nu o sa fie sute de lei o cana, car nici departe nu va fi. Sunt tare curios cati din cei care au zis DA sunt dispusi sa dea 80 de lei pe o cana iPhoneForum! Nu sunt impotriva, am votat da, dar trebuie pua problema si din punct de vedere economic. Da, e frumos, da, e cochet, dar la sfarsit cine semneaza pe factura? Marius? Nu mi s-ar parea corect.

Cati din cei care au votat da, sunt dispusi sa doneze 10-15$ pentru acest magazin? Fara sa primeasca nimic in schimb, adica tot sa cumpere cana...

Acum ma uitam la sondaj. Daca sunt in TOTAL 80 de voturi nu prea tine pentru un magazin. Eventual daca se poate ceva mai la "gri" pentru inceput si dupa aceea la scara mai mare.

Sincer , da ! As da 80 de ron pe cana :D dar va spun sigur ca , cel mai repede o sa se vand pix-urile , stickerele , brelocurile si bumperele ...tricourile si canile le vor cumpara mai putina lume...parerea mea :D

Cana am scris generic, reprezentand orice articol din magazin. Pretul este de asemenea pus pentru prezentarea unei idei, nu va fi fix 80 de lei o cana.

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.