Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Cum sa-ti transformi SIM-ul un Micro-SIM

• This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,307 posts
    • Time Online: 46d 4h 17m 22s
  • iGadget:iPhone 4S, iPhone 5
  • Versiune iOS:1.x
  • Versiune BB:2.0.12, Alt BB nespecificat
  • Mac:MacBook Pro
  • Operator:
  • Jailbreak:Da
Excellent

Posted 27 June 2010 - 12:58 PM

Din pacate pentru unii, Apple a decis sa revolutioneze din nou piata mobila si a decis sa puna pe iPad 3G si iPhone 4 micro-SIM.
In Romania cel putin nu stiu sa existe alt telefon ori gadget care sa foloseasca acest standard si nici operatorii nu cred ca au disponibile aceste SIM-uri.
Cu siguranta Orange va pune la dispozitia utilizatorilor acest format, dar ce vor face cei care vor sa-l foloseasca pe alt operator ?
Solutia este sa-ti faci tu din SIM micro-SIM.
Tot ce ai nevoie este un liniar, o foarfeca sau cuter, o pila si nervi tari.

Pasul 1: Cea mai importanta componenta a SIM-ului este partea din mijloc, care detine toate informatiile.
Va trebui sa masurati in jurul acestei componente dimensiunea micro-SIM-ului care este: 12mm x 15mm.

microsim1.JPG

Pasul 2: Dupa ce ati masurat dimensiunea necesara, taiati cu un cuter sau foarfeca.
Este de preferat ca prima oara sa marcati liniile cu cutterul, chiar daca preferati sa taiati cu o foarfeca.

microsim2.jpg

microsim3.jpg

Pasul 3: Luati pila si neteziti marginile taiate.

Intrebarea mea este alta: ce faci cu un micro-SIM daca vrei sa-l pui intr-un telefon normal ?
Pe cand un adaptor micro-SIM - SIM ?
Eu, sincer, voi incerca sa tai dimensiunea micro-SIM - ului fara a face marginile varza, adica exact ca si cum ai scoate SIM-ul din cartela cu care vine.
Astfel, cel putin teoretic, il poti pune la loc si ai SIM normal.

Succes.

Sursa
  • 1

Ma puteti urmari si pe: Twitter, Facebook sau Google + Vrei oportunitatea de a gastiga produse Apple aproape gratuit, FreebieJeebies iti ofera o astfel de oportunitate. Daca vrei sa afli mai multe despre sistem, cum functioneaza si ce trebuie sa faci pentru a participa, intra aici unde am postat exact pasii ce trebuie urmati.

Succes.

#2 OFFLINE   alfapneumatic

alfapneumatic

Incepator

• Membru
  • 5 posts
    • Time Online: 46d 4h 17m 22s
Neutral

Posted 20 October 2010 - 12:40 PM

A incercat cineva sa decupeze sim-ul? Merge?
Astia de la Cosmote sunt praf mi-au zis ca nu comercializeaza telefonul deci nici sim-ul Angry.gif
  • 0

#3 OFFLINE   Girls_Lover

Girls_Lover

Utilizator avansat

• Membru
  • 542 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 4S
Neutral

Posted 20 October 2010 - 01:11 PM

Da eu, am transformat SIM-ul cu succes. Cei de la ORANGE iti transforma SIM-ul normal in MicroSIM gratis daca esti abonat de minim 1 an la ei.
Pe okazii este un baiat care are un "capsator" si cu doar 7 lei ti l-a "aranjat".
Eu am primit IPHONE 4 cu tot cu MicroSIM-ul abonamentului deja pregatit pentru IPHONE 4.
  • 0
Cadouri pt gagici ? - fimo.tk

#4 OFFLINE   alfapneumatic

alfapneumatic

Incepator

• Membru
  • 5 posts
    • Time Online: 1d 6h 12m 13s
Neutral

Posted 20 October 2010 - 05:33 PM

Ms de informatie o sa incerc sa il decupez daca nu imi reuseste o sa schimb sim-ul si o sa caut pe okazii.
  • 0

#5 OFFLINE   Adrian/iasi

Adrian/iasi

Membru

• Membru
  • 193 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 5
  • Versiune iOS:6.1.4
  • Versiune BB:Nu stiu
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Neutral

Posted 20 October 2010 - 08:56 PM

Si eu am incercat sa-mi modific SIM-ul si nu am reusit, dar aveam si micro-sim-ul primt odata cu iphone-ul, asa ca m-am riscat! Cred ca l-am decupat putin mai nasol, asa ca aveti grija si nu va lansati in aventura, daca nu va bazati,mai bine mergeti la cineva cu aparat sau care a mai facut, sau la orange, care are micro-sim-uri!
  • 0

#6 OFFLINE   alfapneumatic

alfapneumatic

Incepator

• Membru
  • 5 posts
    • Time Online: 1d 3h 48m
Neutral

Posted 20 October 2010 - 10:13 PM

QUOTE (Adrian/iasi @ Oct 20 2010, 09:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si eu am incercat sa-mi modific SIM-ul si nu am reusit, dar aveam si micro-sim-ul primt odata cu iphone-ul, asa ca m-am riscat! Cred ca l-am decupat putin mai nasol, asa ca aveti grija si nu va lansati in aventura, daca nu va bazati,mai bine mergeti la cineva cu aparat sau care a mai facut, sau la orange, care are micro-sim-uri!

Eu te cred ca cei de la Orange au micro dar eu am abonament la Cosmo smile.gif . Sambata imi ajunge telefonul si o sa sacrific sim-ul
  • 0

#7 OFFLINE   pauladrian

pauladrian

Incepator

• Membru
  • 79 posts
    • :
Neutral

Posted 05 December 2010 - 08:28 AM

Am sim de vodafone si sunt abonat de o viata la ei.Au cerut doi euro pe sim.Normal stiu ca o data la nu stiu cat timp se poate cere un sim gratuit.Am simul de vreo zece ani si puteau sa fie domni sa il schimbe.Oricum cine mi-a vandut iphoneul la bagat intrun capsator care a decupat simul.M-am speriat la inceput deoarece a taiat si din acea parte aurie pe care simul face contact cu telefonul dar merge si e totul ok.Am ramas cu rama simului de format vechi si o pot folosi pe post de adaptor.
  • 0
astept jailbreak definitiv pentru 4.2.1

#8 OFFLINE   alexalina

alexalina

Incepator

• Membru
  • 68 posts
    • :
  • iGadget:iPod Touch 4G
Neutral

Posted 05 February 2011 - 11:36 PM

foarte usor se taie sim-ul la dimensiuni...pt mn unu' a fost simplu;)
  • 0
iphone 2g(8 Gb) si iphone 3gs white(16 Gb) si iphone 4g black(16 Gb)

#9 OFFLINE   MariusPavel

MariusPavel

Incepator

• Membru
  • 31 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 5
  • Versiune iOS:6.1
  • Versiune BB:3.0.04
  • Jailbreak:Da
Neutral

Posted 22 February 2011 - 11:37 AM

Daca ai primit micro-sim inseamna ca sim-ul normal a fost anulat de compania de telefonie mobila. De ce sa mai decupezi sim-ul normal daca acesta nu mai este activ ?
  • 0

#10 OFFLINE   body_builder91

body_builder91

Utilizator avansat

• Membru
  • 936 posts
    • Time Online: 12h 31m 58s
  • iGadget:iPhone 6, iPad Mini Retina
  • Versiune iOS:8.1
  • Versiune BB:Nu stiu
  • Operator:
  • Interests:Medicine ( dental ) , Apple products, Cars , bodybuilding
Neutral

Posted 22 February 2011 - 11:49 AM

eu sunt prepay la orange de mai multi ani,cand am luat iphone4 (nu din shop) m-am dus acolo sa cer MicroSim crezand ca sunt acolo de mai multi ani,sigur imi da unul fara sa intrebe daca la ei am cumparat tel-ul.Insa nu mi-au dat prin simpla cauza ca sunt prepay si nu am abonament:)naspa :wallbash:
m-am dus la un service gsm,mi s-a parut un lucru normal sa are un service capsator,dar iarasi nu am avut noroc si mi-au zis ca nu au capsator dar o rezolva cumva daca astept o ora.wtf?abia am primit telul nu aveam rabdare nici pentru a merge la wc atat de mult am vrut sa incerc telefonul,si astia imi spuna sa astept o ora..da,poate la anu' :lol2:
dupa toate acestea m-am dus acasa,cu gandul ca rezolv eu ca si cum Marius a procedat mai sus.Am avut un sim vechi,care oricum nu mai era valabil,am incercat,am gresit :wtf1:
eram cam nervos asa ca am luat sim-ul meu,si gataaa cu ala am reusiit :D sincer sa fiu nu are forma exacta a unui sim,ma refer la dimensiuni,e mai micut fata de dimensiunile tocului in care punem cartela,dar functioneaza fara probleme,am signal la maxim,etc.
Asa ca daca sunteti atenti si mai ales aveti un sim vechi la care sa incercati mai intai,puteti reusi ;) bafta!
  • 0

iPhone 6 Space Grey 16 GB Neverlocked

iPad mini Retina 16 GB WiFi
Sony Vaio Quad Core I7 with Turbo Boost

iPod Shuffle

#11 OFFLINE   Alberto

Alberto

Incepator

• Membru
  • 7 posts
    • Time Online: 8h 41m 3s
  • iGadget:iPhone 4S
Neutral

Posted 27 December 2011 - 07:34 PM

cumpar microsim pe orange sau vodafone bun....if: alberto_emanuel2009
  • 0

#12 OFFLINE   oxyg3n

oxyg3n

The air that you breathe

• Moderator
  • 3,698 posts
    • :
  • Versiune iOS:7.1.1
  • Versiune BB:5.02.00
  • Operator:
Excellent

Posted 28 December 2011 - 01:02 AM

cumpar microsim pe orange sau vodafone bun....if: alberto_emanuel2009

du-te cu simul tau la un service gsm, te costa 5-10 lei si ti-l decupeaza cu cleste special.
  • 0

#13 OFFLINE   Alberto

Alberto

Incepator

• Membru
  • 7 posts
    • Time Online: 52d 18h 35m 35s
Neutral

Posted 28 December 2011 - 10:08 AM

pai chestia e ca eu sunt din motru si nu stiu daca este pe aici asa cv dar sa vad......poate iau un cutter de pe net.......
  • 0

#14 OFFLINE   dennis

dennis

Incepator

• Membru
  • 27 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 4
  • Interests:Iphone 4
    Motociclete
Neutral

Posted 22 January 2012 - 10:52 PM

1.Nu va chinuiti sa taiati voi sim'ul .. mergeti la un service si cu 5 lei il baga in foarfeca speciala si cade instant! si luati si suportul, nu l aruncati! poate va trebuie la un tel cu sim normal! bafta! :) ... sau daca nu gasiti o "foarfeca speciala la service'uri" ...

2.O alta varianta este sa ceri de la ORANGE - sau pe ce retea esti - inca o cartela micro'sim - cu acelasi NR. de tel - te costa 37 lei !! B)
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Produse evoMAG.ro

Parteneri iPhoneforum: