Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Iphone 7 sau Iphone 7 plus?

• Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
    • Time Online: 5h 5m 37s
  • iGadget:iPhone 7
  • Versiune iOS:10.3.1
  • Mac:MacBook Pro Touch ID
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Neutral

Posted 12 June 2017 - 04:17 PM

Am achizitionat de curand un Iphone 7 red, sunt foarte multumita numai ca ma roade un pic indoiala, am facut cea mai buna alegere? Mai am o saptamana timp in care il pot schimba. Ma intreb daca e mai profitabil un iPhone 7 plus. Eu l-am ales pe cel simplu avand in vedere ca e un pic mai ieftin (desi la banii astia diferenta nu-i asa de mare) si pentru ca e mai mic, si asa am buzunarele burdusite, o caramida imi mai lipsea. Insa ma intreb daca nu cumva e mai convenabil avand in vedere performantele bateriei si rezolutia. Acum nu stiu daca in materie de poze diferenta e chiar atat de evidenta.

• 0

#2 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
    • Time Online: 38d 11h 8m 56s
  • Versiune iOS:10.0.1
  • Mac:MacBook Retina
  • Operator:
Excellent

Posted 12 June 2017 - 04:24 PM

Depinde despre ce capacitate a telefonul ales vorbim. Pe mine m-a tentat trecerea la 7plus de la 7, insa dimensiunea lui 7 plus e pur si simplu incomoda pt mine. Intr-adevar ecranul si bateria sunt extraordinare.

Referitor la camera, daca esti un pasionat al fotografiei, merita trecerea.
Ce capacitatea are iphone-ul tau si cel cu care ai dori sa il schimbi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Retzius, 12 June 2017 - 04:25 PM.

• 0

#3 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 12 June 2017 - 04:30 PM

Aceeasi capacitate, daca te referi la stocare. Imi place sa fac poze, nu chiar la nivel super-profesional. Am aparat foto daca e nevoie desi e mare, ar fi mai comod cu telefonul.

Detaliile tehnice ar fi acestea, iar diferenta de pret cam 120 euro:

https://www.apple.co...iphone-7/specs/

Edited by Dalila, 12 June 2017 - 04:32 PM.

• 0

#4 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 7,250 posts
    • Time Online: 85d 19m 17s
  • iGadget:iPhone 7, Apple Watch Series 1
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 12 June 2017 - 05:30 PM

Inainte de a face comparatiile tehnice trebuie sa-ti dai seama de ce ai nevoie, eu rezonez mai mult cu dimensiuniile iphone-ului 7, v.Plus e prea mare pentru mine si nici nu am nevoie de un ecran asa mare.

Da, tehnic e mai ok v.Plus, dar e si mai mare :)

• 1

#5 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 12 June 2017 - 05:41 PM

Pfff, nu ma ajutati deloc!  :lol2:  :lol2:  :lol2: Glumesc...

E drept ca si pe mine in primul rand dimensiunea mai mare m-a tinut departe. Acum as fi curioasa daca performantele bateriei sunt net superioare (uneori am nevoie de el intensiv) si daca diferenta de rezolutie este cu adevarat vizibila. Citeam diverse parari de unde rezulta ca aceasta diferenta de

rezolutie nu e perceptibila de ochiul uman.

Edited by Dalila, 12 June 2017 - 07:09 PM.

• 0

#6 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 7,250 posts
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 12 June 2017 - 05:45 PM

Exact :). Garantat iPhone 7 îți oferă din pct de vedere tehnic același lucru, exceptând autonomia, asta e rezolvabilă cu un acumulator extra de care sigur ai loc in orice poșeta vei purta :)).
Dacă îți e ok mărimea mai mare, ai niște avantaje in Plus, ca și denumirea in sine :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • 1

#7 OFFLINE   andreic

andreic

Expert

• Moderator
  • 1,963 posts
    • Time Online: 35d 15h 14m 50s
  • iGadget:iPhone 6s, iPhone 7 Plus, iPad Pro
  • Versiune iOS:10.2.1
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 12 June 2017 - 07:12 PM

Ca idee, eu am sta in magazin o ora cu ambele telefoane in fata.
La final am ales 7. Desi sunt maricel, 7+ este enorm.
Referitor la autonomie, atat timp cat pot sa-l incarc de unde si cand vreau nu e o problema.
Deci, votul meu merge catre 7
  • 1

#8 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 12 June 2017 - 07:39 PM

Da, este buna ideea asta cu bateria de rezerva. Mi s-a parut scumpa dar vad ca, din cate inteleg, pe langa baterie este inclus si un incarcator wireless care ar incarca in acelasi timp si telefonul si bateria de rezerva, am inteles bine? Eu asa pricep din ce imi povestesc astia: https://www.apple.co...a2099bfe22a81a2

Edited by Dalila, 12 June 2017 - 07:48 PM.

• 0

#9 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 7,250 posts
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 12 June 2017 - 07:42 PM

Asta dacă ai prea mulți bani pt a investi in accesorii.

Eu am un powerbank de la omv/50lei - 5600mAh noontec și îl încarcă de 2ori, încărcător la muncă, încărcător în mașina.

Le: îl am de 3 ani :) compatibil cu orice device Apple.

• 0

#10 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 12 June 2017 - 08:07 PM

Asta dacă ai prea mulți bani pt a investi in accesorii.

Eu am un powerbank de la omv/50lei - 5600mAh noontec și îl încarcă de 2ori, încărcător la muncă, încărcător în mașina.

Le: îl am de 3 ani :) compatibil cu orice device Apple.

Asa multi bani as vrea eu sa am. Merci pentru idee, o sa caut jucareaua asta daca o gasesc de comandat pe net. 

Ca idee, eu am sta in magazin o ora cu ambele telefoane in fata.
La final am ales 7. Desi sunt maricel, 7+ este enorm.
Referitor la autonomie, atat timp cat pot sa-l incarc de unde si cand vreau nu e o problema.
Deci, votul meu merge catre 7

Da, e maricel... Iar eu daca am de gand sa ma uit la vreun video, film etc., am tableta care are dimensiuni foarte confortabile pentru asa ceva.

• 0

#11 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 13 June 2017 - 12:17 AM

Pfff, nu ma ajutati deloc!  :lol2:  :lol2:  :lol2: Glumesc...

E drept ca si pe mine in primul rand dimensiunea mai mare m-a tinut departe. Acum as fi curioasa daca performantele bateriei sunt net superioare (uneori am nevoie de el intensiv) si daca diferenta de rezolutie este cu adevarat vizibila. Citeam diverse parari de unde rezulta ca aceasta diferenta de

rezolutie nu e perceptibila de ochiul uman.

Iphone 7 plus zboara pe langa 7-le meu. Se simte diferenta de 1 GB RAM. E mult mai prompt in afisarea continutului.

• 0

#12 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 13 June 2017 - 03:53 PM

Iphone 7 plus zboara pe langa 7-le meu. Se simte diferenta de 1 GB RAM. E mult mai prompt in afisarea continutului.

Chiar asa de vizibila e diferenta? Eu vazusem filmultetul acesta:

• 0

#13 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 13 June 2017 - 04:24 PM

Cand le ai in mana se simte diferenta. Eu am facut asta la media galaxy. Al meu era aproape la fel de rapid ca si 7Plus dupa ce am dat un reset network, dar acum e la fel ca si inainte adica mai lent cu cateva milisecunde

Edited by Retzius, 13 June 2017 - 04:26 PM.

• 0

#14 OFFLINE   bosti

bosti

Incepator

• Membru
  • 78 posts
    • Time Online: 8d 17h 26m 29s
  • iGadget:iPhone 6
  • Versiune iOS:9.x
  • Operator:
  • Jailbreak:Da
Neutral

Posted 14 June 2017 - 07:14 AM

Nu e nicio diferența. Eu am 7 și la munca 7 plus. E mai mare. Atât. Plus ca RAM-ul nu are nicio treaba cu Afișarea continutului. Probabil e un efect Placebo
  • 0

#15 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 14 June 2017 - 12:33 PM

Pana la urma am luat decizia de a il schimba pentru un Plus. E mai rapid... De exemplu cand vrei sa intorci imaginea e mai rapid si incarca o idee mai repede. Si se vede ca are o rezolutie mai mare. Diferenta un este revolutionara dar se poate sesiza. Ceea insa ce m-a convins a fost randamentul bateriei. Astept sa se descarce complet sa vad daca este cu mult mai performanta.

E drept ca e un telefon mare cu avantaje si dezavantaje. Ca avantaje de ex. se citeste mult mai usor, tot ce e video e mai confortabil de vizionat, dezavantajele le cunoaste toata lumea.

Ce nu-mi place este chiar la capitolul poze, mi le scoate neclare, la rezolutie mica as zice. 7 simplu mi-a scos niste poze super. S-ar putea sa fie o chestiune de setari. La deblocare ma deranjaza ca la acest model trebuie sa apas fizic butonul, la 7 doar atingeam butonul. E drept ca Plusul il pot debloca fara sa mai apas intai butonul lateral. Dar toate acestea sunt date probabil din setari pe care eu nu le cunosc inca.

Dar daca e atat de prost la poze, parca il prefer pe 7. Oricul am inca doua saptamani la dispozitie sa ma hotarasc.

Edited by Dalila, 14 June 2017 - 12:35 PM.

• 0

#16 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 14 June 2017 - 09:37 PM

Nu e nicio diferența. Eu am 7 și la munca 7 plus. E mai mare. Atât. Plus ca RAM-ul nu are nicio treaba cu Afișarea continutului. Probabil e un efect Placebo

Mergi cu al tau Iphone 7 la un magazin de electronice si fa un test comparativ cu cel din magazin. Se simte diferenta.

Edited by Retzius, 14 June 2017 - 09:41 PM.

• 0

#17 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 14 June 2017 - 09:40 PM

Pana la urma am luat decizia de a il schimba pentru un Plus. E mai rapid... De exemplu cand vrei sa intorci imaginea e mai rapid si incarca o idee mai repede. Si se vede ca are o rezolutie mai mare. Diferenta un este revolutionara dar se poate sesiza. Ceea insa ce m-a convins a fost randamentul bateriei. Astept sa se descarce complet sa vad daca este cu mult mai performanta.

E drept ca e un telefon mare cu avantaje si dezavantaje. Ca avantaje de ex. se citeste mult mai usor, tot ce e video e mai confortabil de vizionat, dezavantajele le cunoaste toata lumea.

Ce nu-mi place este chiar la capitolul poze, mi le scoate neclare, la rezolutie mica as zice. 7 simplu mi-a scos niste poze super. S-ar putea sa fie o chestiune de setari. La deblocare ma deranjaza ca la acest model trebuie sa apas fizic butonul, la 7 doar atingeam butonul. E drept ca Plusul il pot debloca fara sa mai apas intai butonul lateral. Dar toate acestea sunt date probabil din setari pe care eu nu le cunosc inca.

Dar daca e atat de prost la poze, parca il prefer pe 7. Oricul am inca doua saptamani la dispozitie sa ma hotarasc.

Te referi probabil la acel efect bokeh, care blureaza restul pozei ? Legat de buton, e din setari. La ce partener le schimbi asa de usor tot la 2 saptamani ?

• 0

#18 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 18 June 2017 - 08:56 AM

Nu ma refer la efectul bokeh, facea poze dubioase. Problema s-a rezolvat, mi-a fost schimbat telefonul. De fapt nu telefonul era vinovat, oriunde in alta parte face poze superbe, numai la mine in casa nu... Habar nu am de ce. 

La reprezentanta Apple in 2 saptamani se poate schimba telefonul sau rambursa in caz de nemultumire. Dar in Romania nu e asa? Sau poate nu stiati dv...

• 0

#19 OFFLINE   Retzius

Retzius

Utilizator avansat

• Membru
  • 1,178 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 18 June 2017 - 04:36 PM

Stiam asta. Intrebam cum de e posibil sa schimbi un 7 pe 7plus fara sa platesti diferenta.

• 0

#20 OFFLINE   Dalila

Dalila

Incepator

• Membru
  • 11 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 18 June 2017 - 05:48 PM

Stiam asta. Intrebam cum de e posibil sa schimbi un 7 pe 7plus fara sa platesti diferenta.

A, bineinteles ca am platit diferenta! Era bine sa nu...

Pana la urma m-am obisnuit cu Plusul, prima zi mi s-a parut enorm, dupa aceea mi s-a parut ok.

Ca fapt divers, am testat un Samsung 8, avand in vedere ca aveam indoieli. Intr-adevar, camera Samsungului imi pare mai buna pentru pozele din interior cand lumina este mica dar atat ca avantaje. In exterior iPhone-ul face poze si filmeaza superb, n-ai ce sa ceri mai mult de la un telefon. E drept ca pe Samsung nu l-am scos afara dar nici nu cred ca avea cum sa se descurce mai bine. Pe mine ma intereseaza cum se aude muzica si imi place mai mult iPhone-ul. Volumul este mai ridicat si reda foarte bine mediile si basii, Samsungul pare "specializat" mai mult pe inalte si cam atat. Jocurile zbarnaie pe iPhone si se descurca bine pana si cu mine care deschid nu stiu cate aplicatii in acelasi timp si trec de la una la alta. La Samsung meniul nu-mi place deloc, nici cu lamaie. Tot ca un punct negativ, nu-mi plac dimensiunile ecranului, e mai ingust fata de iPhone si e mai inconfortabil din aceasta cauza. Deci nu regret achizitia facuta chiar daca pana acum am fost clienta Android. M-am convins, toate rewiurile astea negative in ceea ce priveste 7/7 plus nu sunt facute dezinteresat. Acum are si 7 plus minusurile lui, mi s-a blocat o data dar si-a revenit fara restart, e mai greu de inchis paginile si cateodata amprenta nu functioneaza imediat. Dar din ce am observat pana acum, orice smartphone are capriciile lui.

Edited by Dalila, 18 June 2017 - 05:52 PM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

evomag.ro

Parteneri iPhoneforum: