Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Iphone SE

• Please log in to reply
52 replies to this topic

#41 OFFLINE   Legionaru'

Legionaru'

Membru

• Membru
  • 103 posts
    • Time Online: 3d 17h 14m 33s
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 5s, iPhone 6s
  • Versiune iOS:7.x
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Neutral

Posted 15 December 2016 - 09:57 AM

Asa este!
Multumesc!
  • 0

#42 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
    • Time Online: 1d 19h 59m 52s
  • iGadget:iPhone SE
  • Versiune iOS:10.1
  • Operator:
Neutral

Posted 29 December 2016 - 12:13 PM

Va salut! Ati avut cumva probleme cu foliile de sticla pentru ecran? In 5 luni de zile am schimbat 3-4 din cauza ca dupa un timp , maxim 1 saptamana , in partea superioara a ecranului , aproape de colturi , in zona senzorului de proximitate , ia aer , apare o pata ca si cum s-ar dezlipi. Cand apas pe ea dispare dar dupa iar apare.Chestia este ca nu apare exact din coltul foliei , sa zici ca am agatat eu in pantaloni sau ceva de genul ci la o distanta anume de colt si in timp se extinde. Este deranjant , sare in ochi urat. Ultimul care mi-a montat folia mi-a spus ca este din cauza ca folia acopera tot ecranul la SE si atunci cand il scot din buzunar agata marginea foliei de buzunar , deget etc si atunci se intampla fenomenul. Eu i-am explicat si aratat ca ''dezlipitura'' / pata de aer nu pleaca exact din coltul foliei ci de la o distanta anume de acesta. Daca se agata frecvent nu era logic ca pata sa plece direct din colt? Daca bagi unghia si ridici de folie de unde incepe sa se dezlipeasca? De unde ridici si bagi unghia logic. In cazul meu nu este asa.

Din acest considerent m-am gandit ca este vorba de doua lucruri : folii de proasta calitate sau cel care le monteaza este praf. Dar daca sunt foliile slabe , de ce altora nu li se intampla? De fiecare data am fost la alt centru care pune folii protectie si mereu aceeasi chestie. Sa fie telefonul meu ''curbat'' din fabricatie de nu sta folia cum trebuie? S-a intamplat odata pe partea dreapta si ultimele dati numai pe partea stanga , aleatoriu , nu in acelasi punct.

Nu stiu ce sa mai fac...dau cate 30 de lei mereu aiurea...Voi ce folii folositi sau recomandati-mi un centru calumea in Bucuresti.

Edited by Eolianu, 29 December 2016 - 12:14 PM.

• 0

#43 OFFLINE   arsradu

arsradu

Membru

• VIP
  • 385 posts
    • Time Online: 14d 15h 6m 3s
  • iGadget:iPhone 6s
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 29 December 2016 - 12:29 PM

E ciudat, intr-adevar....

As zice ca e o problema de montare a foliei pe display. Sau...poate display-ul tau are ceva mici zgarieturi si e suficient cat sa intre un pic de aer in ele. E vreo zgarietura in zonele unde se formeaza bulele alea de aer? Daca da, se poate sa fie de acolo. Sau vreun firicel de praf/par/fibra textila. Daca nu, n-am idee.

Cat despre teoria cu blugii, as vrea sa-ti dau dreptate. Dar pe de alta parte se poate sa se formeze acea bula de aer si un pic mai departe de margine. Deci nu e mereu fix pe colt, chiar daca as ar parea normal. Se poate sa se fi agatat la un moment dat, a intrat o fibra ceva pe de desubt, si nu se mai lipeste bine folia. E doar o teorie.

Incearca eventual sa adaugi si o husa la telefon. Ceva care sa aiba un pic de margine. Astfel incat sa nu se mai agate marginea foliei de blugi (in caz ca asta ar fi cauza problemei).

Edited by arsradu, 29 December 2016 - 12:37 PM.

• 0

#44 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 29 December 2016 - 01:11 PM

Zgarieturi sau fire de praf nu sunt sigur...pt ca mereu m-am uitat foarte atent dupa montarea foliilor si nu se observa nimic. Zgarieturi nici atat , pt ca din primul moment de cand am cumparat telefonul nici nu i-am indepartat folia de plastic de care dispune din cutie , indreptandu-ma direct spre astia care monteaza folii. Chestia dubioasa este ca atunci cand am avut 5s nu au fost probleme deloc. La 5s am schimbat folii pt ca se ingalbeneau sau din cauza zgarieturilor nicidecum din cauza dezlipirii.

Husa la telefon am , este din silicon transparent de la Nilkin.

Nu stiu ce sa fac...n-am decat sa raman asa cu pata aceea , bine ca nu este pe display , ca ma deranja maxim.

Daca totusi cine are SE imi poate spune ce folie si ce husa a montat si daca a avut probleme i-as fi recunoscator.

• 0

#45 OFFLINE   Legionaru'

Legionaru'

Membru

• Membru
  • 103 posts
    • Time Online: 3d 17h 14m 33s
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 5s, iPhone 6s
  • Versiune iOS:7.x
  • Operator:
Neutral

Posted 29 December 2016 - 02:36 PM

Eu am folie Vetter HD Clear pusa de mine si nu probleme.
  • 0

#46 OFFLINE   T I B E R I U

T I B E R I U

SuperUser

• Moderator
  • 4,292 posts
    • Time Online: 94d 14h 13m 57s
  • iGadget:iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • Versiune iOS:10.0.1
  • Mac:MacBook Pro
  • Operator:
  • Interests:IT

Donator

Excellent

Posted 29 December 2016 - 03:31 PM

Daca ai schimbat 4 folii si toate au avut aceeasi problema atunci este de la display: nimic nu e perfect pe lumea asta, e posibil ca acolo dispay-ul sa aiba o imperfectiune.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 1

Regulament intern forum                                                                                                             Daca esti convins ca postul meu ti-a fost folositor nu ezita sa il votezi rep_up.png !

#47 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 29 December 2016 - 04:56 PM

M-am uitat cu atentie si nu se observa nimic , totul este drept la linie , display-ul nu are joc. Posibil sa fie o imperfectiune de cativa microni cine stie...Oricum nu-mi schimba nimeni telefonul daca nu se observa clar defectul. Nici nu ma mai chinui. Pana il schimb la anul sau dupa 2 ani il tin asa....O sa incerc sa cumpar o folie mai premium , daca exista asa ceva , sa o montez eu.

• 0

#48 OFFLINE   T I B E R I U

T I B E R I U

SuperUser

• Moderator
  • 4,292 posts
    • Time Online: 94d 14h 13m 57s
  • iGadget:iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • Versiune iOS:10.0.1
  • Mac:MacBook Pro
  • Operator:
  • Interests:IT

Donator

Excellent

Posted 29 December 2016 - 05:48 PM

Nu ma refeream la defectiuni pe care sa le vezi cu ochiul liber ;), e vorba de chestii aparute la laminarea sticlei display-ului. Mai exista probleme de acest gen la iPhone de la 6 in sus cu sticla curbata, in timp, oricat de bine ar fi lipita folia initial, aceasta se desprinde in anumite zone, tot datorita laminarii. Poate foarte bine sa fie si din laminarea foliei, dar daca 4 s-au comportat la fel eu as suspecta display-ul. Pune-i folie normala care se muleaza altfel ...

• 0

Regulament intern forum                                                                                                             Daca esti convins ca postul meu ti-a fost folositor nu ezita sa il votezi rep_up.png !

#49 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 29 December 2016 - 07:51 PM

Adica folie din plastic...Chestia este ca nu protejeaza  la impact

• 0

#50 OFFLINE   MaryGsm

MaryGsm

Membru

• Membru
  • 310 posts
    • Time Online: 3d 19h 37m 33s
  • iGadget:iPhone 5s, iPad Mini
  • Operator:
  • Interests:Tehnical hardware mobile

Posted 05 January 2017 - 10:49 AM

Se vorbește intens de problema asta la SE. Este 100% o imperfecțiune de fabricație la display. Ca vrei ca nu vrei trebuie sa te obișnuiești așa. Atâtea modele dintr-o data a dereglat puțin mașinăria la fabrica și uite ca este insesizabila.

• 0

#51 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 05 January 2017 - 11:13 AM

Eu n-am mai auzit pe nicaieri...dar daca este asa , ar trebui schimbat pe garantie...totusi exista riscul sa primesc tot un astfel de display asa ca...vb ta...tre sa ma obisnuiesc cu pata. Poate ca sa fiu impacat o sa incerc la istyle sa-mi monteze ei acolo , cica folosesc un aparat care o monteaza perfect si poate folia o avea siliconul mai calitativ si face priza cum trebuie si pe un astfel de display cu defect.

Edited by Eolianu, 05 January 2017 - 11:14 AM.

• 1

#52 OFFLINE   MaryGsm

MaryGsm

Membru

• Membru
  • 310 posts
    • Time Online: 3d 19h 37m 33s
  • iGadget:iPhone 5s, iPad Mini
  • Operator:
  • Interests:Tehnical hardware mobile

Posted 05 January 2017 - 02:28 PM

Dacă este doar așa o mică denivelare insesizabila și cei de la Apple nu o recunosc, nu o sa poți face nimic pe garanție

• 0

#53 OFFLINE   Eolianu

Eolianu

Incepator

• Membru
  • 81 posts
  • Operator:
Neutral

Posted 05 January 2017 - 03:41 PM

Ma gandeam eu...Asta este , pana il schimb peste 1-2 ani stau asa ce sa fac...

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Yahoo (1)
evomag.ro

Parteneri iPhoneforum: