Jump to content
iCalin

Subforum nou

Recommended Posts

Salut! Tot stand pe forum imi dau seama ca lipseste un subforum care poate pentru unii (inclusiv pentru mine) ar fi foarte util, si acela sa fie pentru produse Apple obsolete, vechi. Spun asta deoarece mai sunt persoane care poseda produse Apple vechi, de la iPod-uri pana la Mac Mini, si de ce nu chiar mai vechi. Am scris o astfel de postare deoarece dupa parerea mea asa ceva ar fi foarte frumos sa avem, sa spunem un mic muzeu pe forum :)

Sper sa va placa ideea mea :D

Edited by iCalin
  • Upvote 1

Problemele astea se pot discuta la "Alte produse Apple", sau da, putem face o categorie noua. Sa votam deci, care din variante o abordam.

Eu zic ca ar fi mai buna varianta cu o categorie noua, sunt multe forumuri ce au asa ceva.Si presupun ca printre noi se afla si colectionari de iOlds. ;)

Edited by Stef@n

Pentru iPhone exista categorii separate de la iPhone 2G la 6, deci se poate discuta foarte bine acolo. Pentru Mac si iPod discutiile nu sunt asa ample (banuiesc ca nici utilizatorii nu sunt asa de multi ca la iPhone) si se poate folosi un singur subforum (cel care deja exista). E clar ca putem scinda forumul la nesfarsit, putem chiar a impartim fiecare subforum dedicat unui tip de iPhone in iOS-uri sau pe culori, dar nu stiu la ce ar ajuta asta. Trebuie sa definim ce inseamna OLD, de la ce tip de iPhone, iPad, iPod, Mac in jos incepem, iar aici e foarte greu: in acceptiunea unora poate insemna tot ce este mei vechi de ultimul model de pe piata, iar altii pot considera vechi modelele pe care nu le mai au ei dar le poseda altii. Nu ma intelegeti gresit, sunt binevenite toate sugestiile pentru imbunatatirea forumului dar trebuie sa fie si pertinente. Parerea mea ...

• Upvote 1

Pentru iPhone exista categorii separate de la iPhone 2G la 6, deci se poate discuta foarte bine acolo. Pentru Mac si iPod discutiile nu sunt asa ample (banuiesc ca nici utilizatorii nu sunt asa de multi ca la iPhone) si se poate folosi un singur subforum (cel care deja exista). E clar ca putem scinda forumul la nesfarsit, putem chiar a impartim fiecare subforum dedicat unui tip de iPhone in iOS-uri sau pe culori, dar nu stiu la ce ar ajuta asta. Trebuie sa definim ce inseamna OLD, de la ce tip de iPhone, iPad, iPod, Mac in jos incepem, iar aici e foarte greu: in acceptiunea unora poate insemna tot ce este mei vechi de ultimul model de pe piata, iar altii pot considera vechi modelele pe care nu le mai au ei dar le poseda altii. Nu ma intelegeti gresit, sunt binevenite toate sugestiile pentru imbunatatirea forumului dar trebuie sa fie si pertinente. Parerea mea ...

punct ochit, punct lovit. foarte bine spus, foarte bine impartit. sunt perfect de acord cu opinia colegului nostru :)

• Upvote 1

Acum,

parerile sunt impartite.

Aici intervin gusturile, care, dupa cum stiti: Nu se discuta!

Intr-un fel @tiberiu are dreptate, dar eu as vedea acel subforum mai mult ca unul pentru powerpc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu nu am zis ca sunt împotriva, departe de mine gândul acesta, am adus argumentele mele. Votam in continuare si majoritatea decide.

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk ...

Putem transforma sa zicem una din sectiuni si sa-i spunem "Produse Vintage si Obsolete", in care s-ar incadra astea. Dar chiar si asa, cati suntem cu produse de genul asta? Si ce sa discutam acolo?

Pot sa spun ca eu ma incardez, userul @iNostalgia, @iCalin si e probabil sa mai fie destui.

Sunt foarte pasionat de produsele apple vechi, pentru ca se observa o alta atentie la detalii.

Si stiu si de ce: Steve avea pasiune pentru ceea ce facea si nu permitea ca produsul finit sa aibe greseli. Sunt multi oameni nostalgici care sunt atrasi de vechile mac-uri.

Am prin colectie un claimshell albastru, 2 ipaduri first gen si un powerbook pe la bunici.

And they stack up pretty well, chiar pot spune ca poti sa te descruci cu ele si in zilele noastre.

Edited by Stef@n

Subscriu. PowerMac G5 e sweet af. Eu colectionez mai mult iDevices vechi dar mno. Dețin atm un iPod Touch 1st de 16 gb (pe undeva) un iPhone 3G Black 8 unlocked un iPhone 3GS 8gb black unlocked doua iPoduri Touch 4th negre unul de 32 si unul de 8 si un 5S Silver de 16 (pe moarte) si plănuiesc să iau un 4 alb.

Este inutila  orice discutie pe "vechituri" apple deoarece Apple nu inseamna vechi sau depasit ci vorbeste doar despre viitor si improvement.

Cei cativa care detin inca acele vechituri si care vor sa se laude cu faptul asta sunt max 10 useri care vor forma o bisericuta cu h-arfe exclusiviste si se vor lauda in prima luna.

Dupa epuizarea adjectivelor si etalarea completa a "sculelor" din dotare tot la cafenea se vor certa ca deobicei.

Asa ca eu votez NU cu specificatia :exista forumuri dedicate vechiturilor dar din" mandrie de ostas "nu voi pune link-uri.

P.s. nu am inteles niciodata boala asta cu adunarea gunoaielor (uneori cu bani multi) si expunerea lor in arhive proprii.Pai si praful?, si spatiul? si utilitatea?

Bleah...suna a ..."problema " :loser:

Eu colectionez (in creier) informatii utile mie ...unele sunt despre si cu Apple...si nu cer subforum pentru asta.

Edited by treige

Este inutila orice discutie pe "vechituri" apple deoarece Apple nu inseamna vechi sau depasit ci vorbeste doar despre viitor si improvement.

Cei cativa care detin inca acele vechituri si care vor sa se laude cu faptul asta sunt max 10 useri care vor forma o bisericuta cu h-arfe exclusiviste si se vor lauda in prima luna.

Dupa epuizarea adjectivelor si etalarea completa a "sculelor" din dotare tot la cafenea se vor certa ca deobicei.

Asa ca eu votez NU cu specificatia :exista forumuri dedicate vechiturilor dar din" mandrie de ostas "nu voi pune link-uri.

P.s. nu am inteles niciodata boala asta cu adunarea gunoaielor (uneori cu bani multi) si expunerea lor in arhive proprii.Pai si praful?, si spatiul? si utilitatea?

Bleah...suna a ..."problema " :loser:

Eu colectionez (in creier) informatii utile mie ...unele sunt despre si cu Apple...si nu cer subforum pentru asta.

Scuze că te contrazic dar ai o idee complet greșită asupra produselor Apple vechi. Aceste produse până la urmă au făcut istorie și de la ele au plecat tot. Dacă colecționez tablouri de sute sau mii de euro înseamnă că ai vechituri?

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

In primul rand se degenereaza foarte rau discutia. In al doilea rand, asa cum ai zis si tu poti sa fi colectionar si daca colectionezi caramizi. Ai o colectie de caramizi, nu este nimic gresit. Atata timp cat eu si poate altii doresc sa aibe caramizi sau in cazul asta produse Apple vechi este treaba lor, respectiv a mea.

P.s si tu ai ceva de colectie pus la avatar

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

• Upvote 1

Terminați cu atacuri la persoana. Am șters ce era in plus ...

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk ...