Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Cum sa identificam un incarcator de iPhone original

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 OFFLINE   iCalin

iCalin

 Lover

• VIP
  • 917 posts
    • Time Online: 14d 3h 20m 47s
  • iGadget:iPhone 6s, Apple Watch Series 1
  • Versiune iOS:10.1
  • Mac:MacBook Air
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
  • Interests:Apple&Beats
Excellent

Posted 03 September 2015 - 05:25 PM

Dupa ce am cunoscut o multime de persoante care si-au luat teapa cumparand incarcatoare fake de iPhone, astazi am decis sa fac un tutorial cat mai complet despre cum puteti verifica daca cumparati un incarcator original sau nu. Evident aplicati sfaturile mele doar daca doriti sa achizitionati de pe internet, site-uri precum OLX, unde toata lumea spune ca sunt originale.

Bun, sa incepem:

1. Cutia in care se afla incarcatorul, trebuie sa fie alba, cu sigla Apple pe fata, iar alaturi poza cu incarcatorul. Am sa pun niste poze pentru a vedea mai bine.

image.jpg

Pe spate trebuie sa avem un mic desen cu instructiuni, realizat cu cerneala gri.

image.jpg
In cazul meu acest incarcator a fost achizitionat din iStyle

Cum ne uitam din fata, pe partea dreapta a ambalajului trebuie sa existe un mic stiker unde sunt trecute produsele cu care este compatibil incarcatorul.
image.jpg

In partea de jos a ambalajului exista un stiker cu un cod de bare si un serial

image.jpg

In interior trebuie, alaturi de incarcator, sa gasim niste maculatura:
image.jpg
image.jpg

2. Trecand la incarcator, o sa observam multe diferente majore, precum:

A. Originalul este mult mai greu, avand o greutate de 28g, pe cand fake-ul doar 17g, aceasta fiind o diferenta foarte mare.

B. Incepand cu partea care se baga in priza, avem o multime de diferente. (FAKE-UL este in STANGA iar ORIGINALUL in DREAPTA)
image.jpeg

Dupa cum se vede si in poza, fake-ul este mai gros, avand o cerneala ieftina,proasta, ingrosata,neclara si stearsa, iar daca dam cu degetul pe deasupra nu simtim nimic.
La original, vopseaua este fina, se simte la atingerea cu degetul, clara, cu o tenta gri si gravata frumos si clar. Mare atentie aici deoarece Apple produce doua tipuri de incarcatoare, precum cele in poza de mai jos

image.jpeg
image.jpeg

Ambele incarcatoare de aici sunt originale, doar insemnarile difera.

Aici avem o poza cu toate trei, cele originale fiind cele din stanga.
image.jpeg

C. De sus incarcatoarele sunt la fel.
image.jpeg

D. Aici este una dintre cele mai sigure metode de a afla daca incarcatorul tau este original sau nu. Daca ne uitam in mufa USB o sa observam, scris mic, un serial gravat inauntru, acest serial aparand doar la incarcatoarele originale.
image.jpeg
Aici avem originalul, unde se observa acel serial.

image.jpeg
Acesta este fake-ul, si dupa cum se observa nu exista nimic acolo

De asemenea, o alta diferenta notabila sunt pinii, unde la incarcatoarele originale sunt auriti.

E. Ultima diferenta este lungimea piniilor care intra in priza, la fake fiind mai scurti

image.jpg

Cam astea sunt toate diferentel intre cele originale si cele fake. Sper ca v-am fost de ajutor, si nu uitati sa cumparati NUMAI incarcatoare originale, chiar daca sunt mai scumpe, deoarece acestea va protejeaza telefonul, iar in unele cazuri extreme chiar si viata, existanand o multime de cazuri in care oamenii au murit electrocutati.

Va doresc o zi buna in continuare!

Edit: cum arata un incarcator fake inauntru

image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg

Edited by iCalin, 06 September 2015 - 10:27 PM.

• 5

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

evomag.ro

Parteneri iPhoneforum:

var vglnk = { api_url: '//api.viglink.com/api', key: '14575895c5fb95a2e760cacea1f53e23' }; (function(d, t) { var s = d.createElement(t); s.type = 'text/javascript'; s.async = true; s.src = ('https:' == document.location.protocol ? vglnk.api_url : '//cdn.viglink.com/api') + '/vglnk.js'; var r = d.getElementsByTagName(t)[0]; r.parentNode.insertBefore(s, r); }(document, 'script')); ->