Jump to content
treige

De trei zile incoace...

Recommended Posts

Mario_iphones tine ocupata toata zona de "new content" cu 1000000000 de mii de anunturi carora le da up neincetat .Este o PROBLEMA STRINGENTA .Va rog faceti ceva sa nu mai apara in new content.

NU....NU...NU vreau sa cumpar zilnic, de trei ori pe zi, nimic de la el, si presupun ca si alti useri NU vor acelasi lucru.Dupa el vin destul de tare si altii.

Nu ne intereseaza anunturile de vanzare ale afaceristilor "agreati" pe acest site.Destul suportam reclamele.

Au destul de mult 2 rubrici unde sa-si expuna spam-ul zilnic.Este extrem de inutil sa vad aceleleasi anunturi.Se pare ca de la ultimul topic unde s-au adus plangeri a inceput sa exagereze.Le permiteti prea mult si asta in pofida noastra, fara de care voi nu ati exista.

Daca eu as face asta ati sari toti ca spamez...etc si ar fi foarte deranjant pentru toti.Ajunge, toate au o limita.

Eu nu primesc nici bani si nici altceva de la ei ca-i suport in timp ce ei se imbogatesc agresiv pe nervii mei.

Este impotriva naturii si a firii ce se intampla.

Nicaieri,  nimeni nu are 6-7 topice cu acelasi sens si carora le da up pana-l doare creierul decat daca este forumul lui si-l doare-n sfecla de fraierii care se chinuie sa citeasca printre randuri ca sa poata ajuta pe altii.

Daca nu va pasa macar scrieti mare pe prima pagina ca este site  de vanzare si forumul este optional si neglijabil .Dar eu stiu ca asa a aparut.

Se pierde ideea de forum.

Edited by treige
  • Upvote 2

Chiar daca ceea ce expui tu este corect, o sa ramai singurul care semnaleaza lucrul asta?

De ce?

Uita-te in jurul tau ce fel sunt oamenii in tara asta ;)

Ai o problema grava. Anume, ca te astepti ca in jurul tau oamenii sa faca sa se intample numai lucruri bune.

Gresit, dimpotriva, nu te astepta la asta si poate, uneori, rareori, vei fi placut surprins vazand un om cu capul pe umeri care ia o decizie corecta in beneficiul tuturor.

Stii ce e culmea? Insasi faptul sa dai up incontinuu dauneaza inclusiv respectivului cu topicul.

Eu inca nu am vazut pana acum pe vreun alt forum, pagini intregi unde scrie numai up-up-up sau valabil-valabil-valabil, etc. Mi s-a parut ca sunt intr-un loc cu multi veseli si multa verdeata.

Eu as spune ca in felul asta as tria si cei de la care sa cumpar ;) Unul care da up incontinuu e clar ca e un disperat iar sansa ca eu sa-mi iau teapa e foarte mare ;)

Un vanzator care face treaba asta cu cap si mai si primeste recomandari sau multumiri pe topic, ala poate e ok si merita sa-l bagi in seama ;)

Tu poti seta sa nu iti mai apara topicurile respective dar le vor citi altii si pana se vor lamuri o sa fie pierdere de timp, asta e.

Daca ducem lipsa de ceva in tara asta e de conducatori, de oameni cerebrali care sa stie sa se organizeze si sa ii organizeze si pe altii.

'Geaba ne suparam, ne simtim lezati, jigniti, etc. Inainte sa o facem, ar fi bine sa vedem daca nu cumva chiar s-a gresit.

Si daca ducem lipsa de oameni "calculati", uite ca avem inflatie la categoria nepasatori. La asta suntem campioni si de aia am ajuns unde am ajuns si economic si cultural si social.

Cei mai tineri nici nu au cum sa-si dea seama ce se intampla cu ei, crezand ca romanii au fost tampi dintotdeauna. Nu, nu a fost asa dar din pacate devenim din ce in ce mai aiuriti ca natie si pentru un pospai de bani ne vindem demnitatea, onoarea, ratiunea, respectul pe care-l datoram si/sau meritam din partea celorltalti.

Uite ca mi-am mai facut niste "prieteni" cu postul asta :D

Edited by d-rive

S-a mai discutat problema asta si s-a promis ca se va rezolva.Dar când ? A trecut si pastele si o sa treacă si cel al cailor.

Deja au apărut mulți vanzatori si ocupa foarte mult spatiu.Asta cu -Nu știm cum sa facem "este o motivare puerila.

Plătiți pe cineva care știe, exact din banii obtinuti pe nervii noștri .

Sent from my iPhone using Tapatalk

S-a discutat dar degeaba. Este ca la piata aici. O groaza de posturi ale lui mario prin care vinde acelasi lucru, iar cand eu vreau sa vand ceva nu am voie decat un singur post si cu up limitat. Probabil cotizeaza si astfel bruiaza spatiu degeaba. Foarte rar gasesti informatie reala pe acest forum si cand cauti trebuie sa o faci prin groaza de anunturi. Culmea este ca acest samsar este prezent si pe alt forum de telefonie si acolo se manifesta la fel. Pacat de ideea de forum, primeaza interesul unora aici iar parerile noastre nu sunt luate in calcul.

• Upvote 1

S-a mai discutat problema, ramane la atitudinea lui @Marius sau/si @Shteff sa caute o solutie sa nu.

http://www.iphoneforum.ro/topic/28029-se-poate-schimba-ceva-la-regulament/

Din pacate acest forum nu se sustine singur, nu produce nici pe jumatate din costurile lunare (in lipsa lui google, affiliere prezente in forum nu aduc decat cativa $/lunar). De aici si "nevoia" de astfel de utilizatori cu anunturi premium.

Acum ma repet pentru ca voi deja stiti asta, dar doar va repetati nemultumirea legata de @mario si anunturile cu cele 10 up-uri/zilnice. Eu m-am obisnuit, ignor si basta.

Adica tine mario forumul financiar? Haide ma....ce vorbesti?? Stii care este problema? Ignori azi, ignori maine si apoi ti se urca in cap. Nu stiu, pana la urma moderatorii vor face ce vor dar nu e normal sa deschizi forumul si sa iti vina in cap zece anunturi. De ce nu le baga undeva....in arie dedicata, ma refer..

Daca nu se poate tine forumul decat cu bani si nu cu pasiune, atunci sa il trasforme in mercador si gata...vindem si cumparam.

Pe vwforum de ex anunturile sunt in arie dedicata si tu daca vrei intri acolo si cauti ce vrei. Nu iti apar asa in fata bagate pe gat. Despre asta e vorba, despre fortarea asta de a le vedea zilnic.

• Upvote 1

Acest forum pentru a exista trebuie sustinut si financiar nu doar din pasiune.

Exista costuri de hosting + etc.

Ramane la atitudinea lui Marius daca se va schimba ceva sau nu in acesta privinta, nici eu si nici restul moderatorilor nu putem interveni.

Si aici tot in arie dedicata sunt anunturile.

In tapatalk la new content e normal sa apara toate postarile noi.

Pe vwforum nu apar anunturile!!

De 8 ori up...acum...dai inainte, nu te lasa

Problema noastra este urmatoarea: Vrem sa scoatem TOT bazarul din tapatalk new content, dar nu stim cum. :) Si oricum, daca este ceva de instalat/pus, nu poate face treaba asta decat Marius. Eu cel mult pot bifa/debifa diverse prin admin pannel, dar va rog sa ma credeti, am cautat vreo 2-3 zile bifa aia si n-am gasit nimic.

Din pacate Marius sta foarte prost cu timpul si nu stiu in ce masura se va rezolva prea curand situatia asta. Am incercat sa facem Bazarul cu buton UP, dar nu-l foloseste nimeni. Inca exista, dar... De asemnea, postarea cu odata la 24h este in regulament, dar nu stiu cum sa fac sa nu-ti dea voie sa postezi mai devreme.

Deci, daca puteti ajuta, va rog.

Atunci poate isi face timp Marius...sau daca nu mai invata tu carte...Iti spun, pe vwforum se poate. Cand dai new content nu iti apar toate anunturile, iar daca vrei ca la un anunt al tau sa dai up iti apare un mesaj ca nu ai voie decat dupa timpul x... (este un cronometru).

Nu stiu cum se face, nu sunt de meserie, dar daca voi sunteti meseriasii, astept solutia. Cel putin eu sunt sictirit de tot de acest mafiot care da up la 8 topicuri prin care vinde acelasi lucru

Eu nu te-am facut pe tine incult sau mai rau. Nu-mi spune tu mie sa invat carte, ca am carte invatata mai multa decat vei avea tu in 3 vieti.

Revenind la subiect, am scris (clar) ca nu am niciunde aceasta optiune. Da, se poate face, dar trebuie scris un script care sa ruleze in paralel cu forumul, sau trebuie cumparat un add-on care sa faca treaba asta. Culmea este ca banii pentru acest add-on vin tocmai de la cei care sunt afectati (adica bisnitarii de la bazar care dau up-uri).

Daca ai idee despre script, te rog, nu te abtine, asteptam solutii. Probleme stiti toti sa ridicati, si sa aruncati in altii cu tot felul, dar cu o solutie clara nu vine niciunul. Se poate pe vwforum, dar noi nu ne comparam (ca venituri si sponsori) cu ei. Noi avem 18 euro donati din ianuarie pana acum, din care 10 de la Ronin. Costa hostingul, costa intretinerea, costa totul. Crezi ca-i simplu, dar nu te gandesti cate stau in spate. Mai sus ziceai de pasiunea care tine forumul. Implica-te si tu cu putina pasiune, si o sa il putem tine fara anunturi (da, le scoatem de tot).

Repet, de critici sunt satul, daca are cineva vreo solutie concreta, il rugam cu pasiune sa nu o tina pentru el.

Cine se cearta?  :smiley-ashamed005:

Eu incerc sa explic o situatie. Nu poti scoate de tot anunturile de la Bazar din tapatalk, nu e corect. Nu am de unde sa dau sa ignore postarile noi din acel forum oricat de cult sau incult (cum sugera colegul mai sus) as fi. Dar e greu cu priceputul asta, nu prea pricepe toata lumea...

Eu zic sa te mentii in anumite limite ale bunului simt. Eu nu te-am facut incult. Am facut referire la carte, prin prisma acestui forum. Carte, adica cea ce tine de programare efectiva a acestui forum, unde eu, cum am recunoscut, este un domeniu pe care nu il stapanesc. Hai sa discutam normal, fara a ataca la persoana, mai ales ca suntem pe o arie dedicata sugestiilor si imbanatatirilor ce se pot aduce acestui forum. De asta am exprimat aceasta opinie.

Dar ma rog...asta e viata. Daca vrei/vreti sa tineti cont de sugestiile mele/ noastre o faceti, daca nu, nu.

• Upvote 2

A, imi cer scuze, am avut impresia ca va certati :) De fapt dialogul e foarte cordial :D

• Upvote 1

Acest forum pentru a exista trebuie sustinut si financiar nu doar din pasiune.

Exista costuri de hosting + etc.

Ramane la atitudinea lui Marius daca se va schimba ceva sau nu in acesta privinta, nici eu si nici restul moderatorilor nu putem interveni.

Si aici tot in arie dedicata sunt anunturile.

In tapatalk la new content e normal sa apara toate postarile noi.

Da tu ai habar de costurile alea? Ca e undeva la mazim 3 milioane lei vechi pe an. Eu nu cred in viata mea si nimeni nu va crede asta ca marius o duce greu cu costurile de intretinere. E problema lui ca s-a aruncat in alte datorii dar fac pariu ca nu au legatura cu forumul. Userii au drepate si din cate vezi se cam infurie multi. Daca marius nu face nimic e clar ca e orbit de bani exact cum spunea altul mai sus ca pt. niste bani ne vindem toti. Ma opresc aici dati-va seama singuri ca acel mario nu e sponsor, nu va fi si practic nu trebuie atatia pt intretinere. Poate este vorba de proiect nou nu de intretinere. Repet reclama lu mario nu are nici o treaba cu cheltuiala forumului. Add-on e simplu de facut de gasit sau hai sa-i zic script. Sunt mii de webmasteri si programatori pe google frate cu o suma buna ti-l face la comanda. Na ca ti-am dat si o solutie

Edited by MaryGsm
  • Upvote 1

Eu nu sunt impotriva partii comerciale a forumului dar sunt impotriva agasantului mod de promovare care exista in prezent.

Un topic poate fi evidentiat, bineinteles, doritorul sa plateasca mai mult.

Tampenia monumentala cu "up" desfiintata. Asta cu up e pur si simplu o chestie jignitoare la adresa tuturor. Ce-i prostia asta, sa stau ca un papagal sa ma repet zilnic up-up-up-up... Consider sincer ca cine face asa ceva e un comerciant foarte slab si e dovada ca acel comerciant merita evitat la maxim.

Sunt multi ani de zile de cand, pe alte forumuri, am pus la punct un sistem pentru publicitate care merge snur si nu agaseaza pe nimeni cu nimic.

Deasemenea, e obligatoriu ca cei care permit publicitatea pe un forum sa si garanteze moral pentru acel vanzator. Solutii sunt mai multe. La prima, a doua abatere a respectivului vanzator, out si multa la revedere.

• Upvote 1

Ca sa nu va mai omorati neuronii (ceea ce fac si eu) si pentru mai multa liniste pe forum, banati-l definitiv si irevocabil pe userul treige. Are probleme existentiale si nu ajuta comunitatea, mai mult, o incurca. In general sunt rezervat in a ataca o anumita persoana dar in ultimul timp acest user terorizeaza, pur si simplu, comunitatea. Eu vad asa lucrurile: daca esti interesat de o anumita problematica actionezi, daca nu, stai deoparte fara a face comentarii de prisos. Daca nu esti interesat de latura comerciala PUR SI SIMPLU o eviti, nu umpli forumul de tot felul de ineptii. Pentru cei care cred ca au toate drepturile pe care le au pe retelele de socializare, fac precizarea ca un forum este privat, cineva baga bani ca sa sustina acel forum, faptul ca poti sa postezi nu este un drept ci un privilegiu, intri pe un forum pentru a incerca sa-ti rezolvi anumite probleme relativ la subiectul tratat de forum, nu esti permanent gigi-contra.

Sau, decat sa-l banati, mai bine dati-i o functie de moderator sa organizeze forumul asa cum crede el de cuviinta. Sunt convins ca nu o va accepta, pentru ca nu se pricepe decat la atacuri, invective, injurii etc. El este cel destept, ceilalti sunt limitati intelectual.

Daca as putea sa nu-i mai vad postarile, as fi cel mai fericit user.

Daca am exagerat si am incalcat regulamentul, nu ezitati sa va faceti datoria, am vrut sa spun asta. Nu este singurul, dar este cel mai virulent user pe care l-am intalnit pe forumuri ... O seara buna.

Sent from my iPad New using Tapatalk Pro ...

Tibi, cu siguranta poti seta sa nu-i mai vezi postarile ;) Din ce stiu, boardul asta permite asa ceva.

Totusi, cred ca exagerezi cu 3g ;) Are dreptate in ceea ce spune si tot ce-i posibil ca cei mai sensibili si crescuti mai in puf sa nu "haleasca" modul lui de exprimare. 

Eu am setat ca pe pc forumul sa nu-mi mai afiseze vesnicele up-uri de la bursa dar pe tapatalk, sunt acolo si chiar ma incurca inutil. 

Una peste alta, cred ca ceea ce a subliniat 3g, e foarte pertinent. 

@d-rive ai un anumit mod de a scrie care mie imi place (vezi voturile mele la postarile tale), inteleg ca esti un tip trecut prin viata. Respect orice idee si orice parere de pe un forum, atata vreme cat este de calitate: nu este atac la pesoana si nu induce ideea ca toti ceilalti sunt fraieri (chiar daca este adevarat trebuie sa fii destul de abil sa nu arati asta).

Eu nu cred ca treige are dreptate, confundati un forum privat cu libertatea data de Revolutia din 1989. Foarte putine lucruri din ce spune 3g, 4g sunt pertinente pe un forum. Daca vrei sa-ti faci dreptate o faci in instanta. Forumul apartine comunitatii, odata ce ai aderat la comunitate respecti regulile acesteia. Daca ai chef de a pune pe cineva la punct iti faci prorpriul forum (la care esti sef) si incepi sa dai in stanga si in dreapta. Si eu sunt trecut prin viata, uita-te la varsta mea (pe care nu o ascund, la fel cum fac si cu numele meu). 

Hai sa o lasam balta, forumul este al detinatorului, el face regulile. Daca ai avea o afacere si si-ar baga treige coada cum ar fi?

PS: Nu tin partea nimanui, ar trebui sa reneg acest forum care, cu ceva ani in urma (ANI IN URMA), mi-a blocat contul si am pierdut sute de postari, dar sunt obiectiv, stiu ce inseamna un forum si ce inseamna sa lupti cu tot felul de "revolutionari" care au tot felul de idei fixe. Toti avem idei fixe, dar ar fi bine sa nu le exteriorizam.

PS2: Acum treige asteapta interventia altora, nu stie cum sa reactioneze cu toate ca este online. Precis va spune ca am ceva greseli de exprimare, dar nu stie in ce se baga! Sau o sa spuna ca sunt una si aceeasi persoana cu mario sau ca sunt platit / manjit sa ii fac reclama!

PS3: 21:01 @mau se uita la topic si nu intervine, se pare ca am deschis cutia Pandorei, toata lumea asteapta parerea altcuiva. Va garantez eu ca am dreptate.

PS4: 21.10 Lucian H.mike111 se uita la topic si atat ...

Edited by tiberiu

Băieți, haideti sa ne calmam putin. O sa înceapă cearta din nou si nu ajungem niciunde. Fiecare are partea lui de dreptate in acest topic, dar nu avem ce face, pana cand nu intervine Marius, noi ne putem uita si cam atat. El decide daca ii limitează sau nu anunturile lui Mario. Asa ca, eu zic sa așteptăm intervenția lui si sa vedem daca se poate face ceva in aceasta directie.

Edit: Tiberiu, eu de multe ori refuz sa intru in astfel se polemici pentru ca sunt patit, asa ca după cum vezi, încerc doar sa calmez spiritele. Daca ne uitam la topic si tu dai edit, ce crezi ca se întâmpla? Marius este singurul care poate lua decizia asta, noi, chiar si moderatori, nu putem face nimic.

@Lucian, sunt destul de batran pe forum, am o etate pe care nu o ascund, am o contributie semnificativa pe forum (dovada postarile mele, din care lipsesc sute), nu veau decat putin respect pentru ceea ce am facut pentru acest forum. Am avut primul iPhone in 2008, am fost dedicat fenomenului, am trecut peste faptul ca @TylerDuner m-a banat definitiv fata motiv, iubesc fenomenul Apple etc. 

Eu nu pot sa ma calmez alaturi de userul @treige. Voi incerca sa il ignor, dar nu stiu cum. Imi insulta intelectul, cred ca sunt prea prost pentru acest forum. Aveti vreo solutie? (asta ca sa va raspund cu armele voastre).

Edited by tiberiu

Dati-va intalnire si bateti-va cap in cap. E un FORUM nu un chat unde ne certam ca ... Hai sa lasam topicul asa sa vada nea Marius nu crezi a devi destept cu tot cu intelectu tau cedand odata toti si sa nu va mai certati ca niste copii care se dau mari artisti in a scrie pe tastatura si fata atata ortografie ca ni vreau sa par destept ca voi 2 intelectualilor.

Edited by MaryGsm

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.