Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Cum poti sa-ti conectezi iPad-ul la internet prin cablu ethernet (video)

iPad internet cablu iPhone internet cablu

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,163 posts
    • Time Online: 44d 13h 24m 20s
  • iGadget:iPhone 4S, iPhone 5
  • Versiune iOS:1.x
  • Versiune BB:2.0.12, Alt BB nespecificat
  • MacBook:MacBook Pro
  • Operator:
  • Jailbreak:Da
Excellent

Posted 10 January 2014 - 10:50 PM

Desi poate la prima privire pare ciudat, se pare ca poti conecta un iPad (posibil si un iPhone) la internet via cablu de retea.

De ce ai face asta ? Pe vremea cand aveam iPhone 3G, acesta a inceput sa-mi faca probleme cu modulul WiFi.

Internetul venea de la firma pe atunci, dar cei 10 mb alocati de firma nu ajungeau nici macar sa-mi fac Jailbreak.

Asa ca eram nevoit sa folosesc ori o cartela de la Digi dar inainte foloseam operatorul pentru a face unlock cu Ultrasnow iar apoi Digi pentru restul, ori, la un moment dat s-a nascut acest tutorial.

Acum insa, se pare ca poti conecta un iPad la internet direct via cablu de retea, cu cateva mici gadgeturi intre ele.

Iata ce ai nevoie:

- Un cablu Lightning la USB (alternativ, poti folosi un adaptor lighning la 30 de pini si cablu de 30 de pini la usb)

- Cablu USB 

- Un HUB usb alimentat

- Adaptor USB la Ethernet

- Cablu Ethernet

- Router (evident)

Urmati legatura in ordinea mentionata mai sus si teoretic merge.

Aparent functioneaza doar daca iPad-ul da eroare ca nu recunoaste device-ul USB.

Iata mai jos si clipul:

Nu prea inteleg de ce trebuie sa folosesti adaptorul de camera la iPad, dar probabil are un scop si el.

La fel, nu pot confirma ca merge pe iPhone (nu am hub usb alimentat si usb-ethernet) dar voi incerca la lucru si voi reveni daca ajung la vreun rezultat.

Sursa

• 1

Ma puteti urmari si pe: Twitter, Facebook sau Google + Vrei oportunitatea de a gastiga produse Apple aproape gratuit, FreebieJeebies iti ofera o astfel de oportunitate. Daca vrei sa afli mai multe despre sistem, cum functioneaza si ce trebuie sa faci pentru a participa, intra aici unde am postat exact pasii ce trebuie urmati.

Succes.

#2 OFFLINE   Valy Sau CocaCola

Valy Sau CocaCola

Membru

• Membru
  • 108 posts
    • Time Online: 44d 13h 24m 20s
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 4S, iPhone 5, iPad3, iPod Nano, iPod Touch 4G
  • Versiune iOS:4.2.1, 5.1.1, 6.0
  • Versiune BB:Alt BB nespecificat
  • MacBook:MacBook, MacBook Air
  • Jailbreak:Da

Posted 31 January 2014 - 02:32 AM

nu inteleg rolulu HUB-ului. eu am incercat de la router prin cablu de date normal, direct in telefon. nu merge. nu stiu de ce. initial ar fi trebuit sa mi se aprinda ledul verde de la router. dar nu s-a aprins. macar imi incarca iphonu :))

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Produse evoMAG.ro

Parteneri iPhoneforum: