Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

transfer fisiere iphone - pc - iphone

• This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1 OFFLINE   alex

alex

Incepator

• Membru
  • 85 posts
    • :
  • iGadget:iPhone EDGE
Neutral

Posted 14 March 2010 - 09:07 PM

NU stiu daca a mai fost pusa problema, eu cel putin pana de curand nu am avut nevoie dar acum am instalat os 7 pe pc si evident am formatat calculatorul. reinstaland itunes evident ca nu mai apar in playlisturile cu muzica/ringtones/etc pe care le aveam inainte. Problema este cum fac acum sa sincronizez iphonul cu pcul astfel incat sa nu ma apuc sa reinstalez toate programele si muzica si etc. se poat transfera toate datele din telefon? spre exemplu vreau sa imi adaug cateva melodii in telefon si vreo cateva ringtonuri si cand dau sincronize imi spune ca daca continui imi va sterge ce am in telefon intai.. si logic ca nu doresc asa ceva. merci sper ca m- am facut inteles ca la partea cu explicatul nu stau foarte bine smile.gif ( aplicatiile le am transferat, pe mine ma intereseaza muzica/video si ringtonuri)
  • 0

#2 OFFLINE   Andrei1809

Andrei1809

Membru

• Membru
  • 150 posts
    • :
Neutral

Posted 14 March 2010 - 09:47 PM

QUOTE (alex @ Mar 14 2010, 09:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
NU stiu daca a mai fost pusa problema, eu cel putin pana de curand nu am avut nevoie dar acum am instalat os 7 pe pc si evident am formatat calculatorul. reinstaland itunes evident ca nu mai apar in playlisturile cu muzica/ringtones/etc pe care le aveam inainte. Problema este cum fac acum sa sincronizez iphonul cu pcul astfel incat sa nu ma apuc sa reinstalez toate programele si muzica si etc. se poat transfera toate datele din telefon? spre exemplu vreau sa imi adaug cateva melodii in telefon si vreo cateva ringtonuri si cand dau sincronize imi spune ca daca continui imi va sterge ce am in telefon intai.. si logic ca nu doresc asa ceva. merci sper ca m- am facut inteles ca la partea cu explicatul nu stau foarte bine smile.gif ( aplicatiile le am transferat, pe mine ma intereseaza muzica/video si ringtonuri)

poti sa folosesti sharepod. daca nu il gasesti pe net, da-mi un pm si vedem cum facem sa ti-l dau.
  • 0
iPhone 3G 8Gb iOS 4.0.

Traim in Romania....si cam atat....

#3 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,307 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 4S, iPhone 5
  • Versiune iOS:1.x
  • Versiune BB:2.0.12, Alt BB nespecificat
  • Mac:MacBook Pro
  • Operator:
  • Jailbreak:Da
Excellent

Posted 14 March 2010 - 09:51 PM

QUOTE (alex @ Mar 14 2010, 09:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Cam nasol de tine.
Poti copia datele de pe telefon, dar, sincer, nu stiu daca le poti folosi dupa.
Trebuia sa faci un backup inainte sa razi windows-ul vechi.
Muzica o poti recupera din: /var/mobile/Media/iTunes_Control/Music (dar nu stiu ce sa faci cu ea dupa wink.gif )
Ringtone-uri din: Library/Ringtones
Insa vezi ca pierzi contacte, muzica, poze filme, tot sad.gif
Succes.
  • 0

Ma puteti urmari si pe: Twitter, Facebook sau Google + Vrei oportunitatea de a gastiga produse Apple aproape gratuit, FreebieJeebies iti ofera o astfel de oportunitate. Daca vrei sa afli mai multe despre sistem, cum functioneaza si ce trebuie sa faci pentru a participa, intra aici unde am postat exact pasii ce trebuie urmati.

Succes.

#4 OFFLINE   Poison-psN

Poison-psN

Membru

• Banned
  • 326 posts
    • Time Online: 46d 4h 17m 22s
Neutral

Posted 14 March 2010 - 10:56 PM

Contactele le poti sincroniza cu Windows Contacts, intrand in iTunes > iPhone > Info > Sync contacts with: Windows Contacts (Sincronizand, o sa iti puna un contact nou sub numele Administratorului de pe PC si poti oricand sa resoftezi telefonul si la sfarsit, sa sincronizezi telefonul cu Windows Contacts).

Daca vrei sa salvezi SMS-urile, intrii prin SSH in user/Library/SMS/ si copiezi sms.db pe pc iar dupa restore, il schimbi.

Ringtonurile le gasesti prin SSH in var/stash/Ringtones
  • 0

#5 OFFLINE   alex

alex

Incepator

• Membru
  • 85 posts
    • :
Neutral

Posted 14 March 2010 - 11:18 PM

ce sa zic..am fost prea entuziasmat de windows 7 si am uitat sa fac un backup.. anyway ms pt sfaturi wink.gif poate daca apple s-ar fi gandit sa puna o functie in telefon sa il vada pcu si ca hdd era ceva.. cel putin pentru mine e un chin cu itunes..si cred ca din cauza asta o sa si renunt la iphone in curand.
  • 0

#6 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,307 posts
    • :
  • Operator:
Excellent

Posted 14 March 2010 - 11:45 PM

QUOTE (alex @ Mar 14 2010, 11:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ce sa zic..am fost prea entuziasmat de windows 7 si am uitat sa fac un backup.. anyway ms pt sfaturi wink.gif poate daca apple s-ar fi gandit sa puna o functie in telefon sa il vada pcu si ca hdd era ceva.. cel putin pentru mine e un chin cu itunes..si cred ca din cauza asta o sa si renunt la iphone in curand.

Ma, ce sa-ti zic, ar fii pacat sa renunti la iPhone din cauza iTunes, mai ales cand poti sa-l ocolesti cu usurinta.
Mai bine ai incerca sa-l accepti, nu este chiar asa rau odata ce te obisnuiesti cu el.
Eu de cand am trecut pe Win 7, am uitat sa-mi mai instalez Winamp de exemplu, asa de mult m-am obisnuit cu el deja.
Si il tin sincronizat si cu iTunes de pe laptop si cel de la lucru.
E chestie de obisnuinta, dar pe Win 7 chiar devine o "chestie" utilizabila si daca i-mi permiteti, chiar utila.
Daca mai ai nelamuriri in privinta lui, te ajut cu placere, sau iti sugeram programe alternative de gestionare pentru iPhone.
P.S. am mai reusit sa-i conving si pe altii ca iTunes nu-i chiar oribil wink.gif
  • 0

Ma puteti urmari si pe: Twitter, Facebook sau Google + Vrei oportunitatea de a gastiga produse Apple aproape gratuit, FreebieJeebies iti ofera o astfel de oportunitate. Daca vrei sa afli mai multe despre sistem, cum functioneaza si ce trebuie sa faci pentru a participa, intra aici unde am postat exact pasii ce trebuie urmati.

Succes.

#7 OFFLINE   alex

alex

Incepator

• Membru
  • 85 posts
Neutral

Posted 20 April 2010 - 10:16 PM

muzica am reusit cu sharepod. contactele le am sincronizat cu pcul. pozele nui asa grav ca alea le pot pune inapoi usor. Ce mi a ramas sunt aplicatiile care multe din ele le-am luat cu cydia..si nu prea mai am timp sa stau sa le caut iar sa le instalez, plus ca aveam si o multime de teme/fonturi etc care dureaza destul de mult sa le caut si sa le instalez iar.Daca mai pun la socoteala si faptul ca deja de acum incolo 2g-ul meu este out atat pt OS4 cat si pt OS-urile care or sa mai apara ... ma gandesc serios sa imi iau un google nexus one.

ms de ajutor. si marius deh, fiecare cu parerea lui tongue.gif eu tot consider ca in afara de ituns-ul ala la nivelul unui telefon ca iphone se putea pune si o sincronizare cu win a.i. sa il vada si ca un hdd, macar pt poze/muzica daca nu pt aplicatii. pana si vechiul meu samsung de acum 4 ani are asa ceva..

ps: apropo unde gasesc fisierul de back-up pe care il creaza ituns? ( asta ca sa il copiez pe un stick ca nu se stie niciodata)
  • 0

#8 OFFLINE   lariana

lariana

Incepator

• Membru
  • 1 posts
    • :
Neutral

Posted 06 May 2010 - 01:29 PM

QUOTE (Marius @ Mar 14 2010, 02:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma, ce sa-ti zic, ar fii pacat sa renunti la iPhone din cauza iTunes, mai ales cand poti sa-l ocolesti cu usurinta.
Mai bine ai incerca sa-l accepti, nu este chiar asa rau odata ce te obisnuiesti cu el.
Eu de cand am trecut pe Win 7, am uitat sa-mi mai instalez Winamp de exemplu, asa de mult m-am obisnuit cu el deja.
Si il tin sincronizat si cu iTunes de pe laptop si cel de la lucru.
E chestie de obisnuinta, dar pe Win 7 chiar devine o "chestie" utilizabila si daca i-mi permiteti, chiar utila.
Daca mai ai nelamuriri in privinta lui, te ajut cu placere, sau iti sugeram programe alternative de gestionare pentru iPhone.
P.S. am mai reusit sa-i conving si pe altii ca iTunes nu-i chiar oribil wink.gif

Bună. Sunt nouă pe forum și în lumea iphone/iTunes. Da... după cum vedeți sunt o femeie! tongue.gif smiley-ashamed005.gif Să nu vă speriați ....nu sunt chiar așa de neîndemânatică în programe și electronice fiind femeie....(am lucrat la o firmă care se ocupa cu PC-uri și mobile mai demult-pe vremea glorioasă a linux-ului). Înfine....aș avea nevoie de ajutor! help.gif
Am primit de la soțul cadou un iPhone 3G 8GB....am instalat pe PC iTunes și să zicem că în mare parte am înțeles....am instalat și mobileme mi-am făcut și un cont și nu reușesc să transfer poze de pe PC și aș vrea muzică, filme....jocuri etc.
Mă putei ajuta cu niște pași?!
  • 0

#9 OFFLINE   Laur3ntiu

Laur3ntiu

Membru

• Membru
  • 289 posts
    • :
Neutral

Posted 06 May 2010 - 01:45 PM

QUOTE (lariana @ May 6 2010, 02:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bună. Sunt nouă pe forum și în lumea iphone/iTunes. Da... după cum vedeți sunt o femeie! tongue.gif smiley-ashamed005.gif Să nu vă speriați ....nu sunt chiar așa de neîndemânatică în programe și electronice fiind femeie....(am lucrat la o firmă care se ocupa cu PC-uri și mobile mai demult-pe vremea glorioasă a linux-ului). Înfine....aș avea nevoie de ajutor! help.gif
Am primit de la soțul cadou un iPhone 3G 8GB....am instalat pe PC iTunes și să zicem că în mare parte am înțeles....am instalat și mobileme mi-am făcut și un cont și nu reușesc să transfer poze de pe PC și aș vrea muzică, filme....jocuri etc.

Pai aplicatii contra cost gasesti in Apple Store ... care e la un click distanta de tine, odata intrata in iTunes, dai la iTunes Store si cumperi ce-ti doreste inimioara biggrin.gif

Acum, daca vrei sa nu dai bani, situatia se diversifica biggrin.gif
  • 0

#10 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,307 posts
    • :
  • Operator:
Excellent

Posted 06 May 2010 - 05:21 PM

QUOTE (lariana @ May 6 2010, 02:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Pai iTunes face tot pentru tine.
Acolo bagi filme, muzica, poze, programe si dai sincronizare.
  • 0

Succes.

#11 OFFLINE   tony777

tony777

Incepator

• Membru
  • 6 posts
Neutral

Posted 05 November 2010 - 09:33 PM

sal,o rugaminte am si eu cum pot copia fisiere muzica ,filme pe iphone.stiu ca teoretic cu itunes dar cum ca nu reusesc.mercy.am vazut ca au aparut si alte programe de acest gen chiar functioneaza sau.....?
  • 0

#12 OFFLINE   mariuscbn

mariuscbn

Utilizator avansat

• VIP
  • 1,253 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 6, iPad Mini
  • Versiune iOS:8.1.2
  • Versiune BB:1.04.00
  • Mac:iMac
  • Apple TV:Apple TV 3G
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Excellent

Posted 05 November 2010 - 09:53 PM

QUOTE (tony777 @ Nov 5 2010, 09:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sal,o rugaminte am si eu cum pot copia fisiere muzica ,filme pe iphone.stiu ca teoretic cu itunes dar cum ca nu reusesc.mercy.am vazut ca au aparut si alte programe de acest gen chiar functioneaza sau.....?

Descarci din AppStore "VLC" pe iPhone sau instalezi in PC "Total Video Converter" (si convertesti filmul sau video-clipul) {Asta pt Video} dupa aceia, drag & drop in iTunes si "Sync"
Iar la melodii faci: select all si drag & drop in iTunes si "Sync"
  • 0

-iMac 24-inch, early 2009; Procesor: core 2 duo, 2.66GHz; RAM: 4GB; HDD: 640GB; Video: 256mb GeForce 9400; Tastatura wireless Apple si magic mouse. OS.X Yosemite.
-iPhone 6 - 16 GB (no JB) 
-iPad Mini - 16GB LTE (no JB)
-Apple Tv 3 (no JB)
-Airport Exprese Base Station

-Apple In-Ear Headphones

Respecta ca sa fi respectat!!!

#13 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,307 posts
    • Time Online: 63d 6h 34m 23s
  • Operator:
Excellent

Posted 05 November 2010 - 10:41 PM

QUOTE (mariuscbn @ Nov 5 2010, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Descarci din AppStore "VLC" pe iPhone sau instalezi in PC "Total Video Converter" (si convertesti filmul sau video-clipul) {Asta pt Video} dupa aceia, drag & drop in iTunes si "Sync"

Tony777 intreba complet altceva.
Da, exista diferite programe care pot inlocui iTunes.
Intrebarea este de ce ?
De ce vrei sa-l inlocuiesti ?
  • 0

Succes.

#14 OFFLINE   tony777

tony777

Incepator

• Membru
  • 6 posts
Neutral

Posted 05 November 2010 - 10:46 PM

QUOTE (mariuscbn @ Nov 5 2010, 10:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>

problema e unde le trag si unde e optiunea sync.mercy
  • 0

#15 OFFLINE   tony777

tony777

Incepator

• Membru
  • 6 posts
    • :
Neutral

Posted 05 November 2010 - 10:47 PM

QUOTE (Marius @ Nov 5 2010, 11:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Tony777 intreba complet altceva.
Da, exista diferite programe care pot inlocui iTunes.
Intrebarea este de ce ?
De ce vrei sa-l inlocuiesti ?

pt ca mi se pare greoi(binenteles ca sunt la inceput poate mai tarziu nu)
  • 0

#16 OFFLINE   burnas3

burnas3

Membru

• Membru
  • 238 posts
    • :
Neutral

Posted 06 November 2010 - 10:50 AM

mai poti cu copy trans
  • 0

#17 OFFLINE   Laurentiu4S

Laurentiu4S

Incepator

• Membru
  • 1 posts
    • Time Online: 2d 4h 17m 35s
  • iGadget:iPhone 4S
Neutral

Posted 25 March 2012 - 02:55 AM

buna la toata lumea am si eu o prob cu 4s cum pot transefra clipuri video de pe pc pe ipfone?....am iTunes instalat ...poate cineva sa imi deie un sfat?...sau pasi care tre sa ii fac.....respet all
  • 0

#18 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 6,359 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 5s
  • Versiune iOS:8.1.1
  • Versiune BB:3.11.00
  • Operator:
Excellent

Posted 25 March 2012 - 08:34 AM

iPhone-ul suporta doar anumite video-uri, mai exact cele in format:
- .mp4
- .m4v
- .mov
Sunt extrem se mult aplicații free sau premium ce te ajuta sa transformi orice video pt a putea fi rulate pe iPhone.
Un exemplu fb: xilisoft

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#19 OFFLINE   Casandra Ruta

Casandra Ruta

Incepator

• Membru
  • 1 posts
    • Time Online: 65d 14h 19m 41s

Donator

Neutral

Posted 01 April 2012 - 03:11 PM

Buna ziua. As avea si eu nevoie de ajutor. Mi-am facut update la versiunea soft-ului, am dat restore, iar in momenul cand mi s-a redeschis telefonul nu am dat back up ca sa mi se pastreze numerele de telefon in agenda, fotografiile , mesajele, si restul. Mai este vreo sansa sa le recuperez? Multumesc !
  • 0

#20 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 6,359 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 5s
  • Versiune iOS:8.1.1
  • Versiune BB:3.11.00
  • Operator:
Excellent

Posted 01 April 2012 - 04:26 PM

verifica in iTunes daca ai un back-up mai vechi, din meniul din dreapta, da-i click dreapta pe telefon si Restore from back-up

Posted Image
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Produse evoMAG.ro

Parteneri iPhoneforum: