Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Cateva sfaturi pentru cei care au probleme cu "microfonul" in convorbire

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 OFFLINE   1octav

1octav

Utilizator avansat

• Membru
  • 591 posts
    • Time Online: 4d 20h 50m 32s
  • iGadget:iPhone 4
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Excellent

Posted 07 August 2012 - 09:07 AM

Am avut mai multe solicitari in ultima vreme legat de defecte la "sunet", ba chiar 2 clienti au venit sa schimbe Geveyul trimisi de service-uri cu habarnisti, deoarece nu erau auziti in convorbire in partea cealalta. Bineinteles ca problema nu era de la Gevey din moment ce aveau semnal, telefonul suna, ei auzeau... dar nu erau auziti in convorbire.
Problema e integratul audio, e pe placa, se topeste de la caldura. Vara, logic, se intampla destul de des. Aveti mare grija si atunci cand cumparati un iphone 4 cu sau fara Gevey, reparatia e scumpa!
Asadar microfoanele la iPhone 4 sunt jos pe banda flex cu mufa de incarcare. Asta se poate schimba relativ usor. Microfonul ambiental este sus, pe flexul de proximitate. Sansa ca ambele sa se strice este infima. Insa cel mai simplu e sa probati cu handsfree... si daca nici asa nu va aude conlocutorul, problema e clar din placa.
Se poate face o smecherie ca sa mai mearga o zi doua, insa nu recomand, pana la urma tot la reballing se ajunge.
Asadar nu va tineti iPhone-ul in soare prea mult timp, protejati-l cat puteti si atunci cand cumparati unul, fiti atenti la una din problemele grave: integratul audio.
Sanatate!
  • 5

Piese din dezmembrari si accesorii iPhone 4, 5, 6, 6+ sau 6s / 6s+

#2 OFFLINE   iSpitFire

iSpitFire

Ding-dong!

• Membru
  • 1,395 posts
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 3
Excellent

Posted 07 August 2012 - 04:27 PM

Mersi de sfat. Vorbele tale par ca cele ale unui om cu o experiența deosebita. Sa traiesti!
  • 0
Posted Image Guru

#3 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 7,248 posts
    • Time Online: 3d 2h 4s
  • iGadget:iPhone 7, Apple Watch Series 1
  • Versiune iOS:10.3.1
  • Operator:
Excellent

Posted 07 August 2012 - 04:44 PM

Pe perioada verii Pinned. Multumim Octav de support.
  • 0

#4 OFFLINE   Marius

Marius

iGeniu

• Admin
  • 13,555 posts
    • Time Online: 84d 21h 3m 13s
  • iGadget:iPhone 6 Plus
  • Mac:MacBook Pro
  • Operator:
  • Jailbreak:Da

Donator

Excellent

Posted 07 August 2012 - 11:41 PM

Am avut mai multe solicitari in ultima vreme legat de defecte la "sunet", ba chiar 2 clienti au venit sa schimbe Geveyul trimisi de service-uri cu habarnisti, deoarece nu erau auziti in convorbire in partea cealalta. Bineinteles ca problema nu era de la Gevey din moment ce aveau semnal, telefonul suna, ei auzeau... dar nu erau auziti in convorbire.
Problema e integratul audio, e pe placa, se topeste de la caldura. Vara, logic, se intampla destul de des. Aveti mare grija si atunci cand cumparati un iphone 4 cu sau fara Gevey, reparatia e scumpa!
Asadar microfoanele la iPhone 4 sunt jos pe banda flex cu mufa de incarcare. Asta se poate schimba relativ usor. Microfonul ambiental este sus, pe flexul de proximitate. Sansa ca ambele sa se strice este infima. Insa cel mai simplu e sa probati cu handsfree... si daca nici asa nu va aude conlocutorul, problema e clar din placa.
Se poate face o smecherie ca sa mai mearga o zi doua, insa nu recomand, pana la urma tot la reballing se ajunge.
Asadar nu va tineti iPhone-ul in soare prea mult timp, protejati-l cat puteti si atunci cand cumparati unul, fiti atenti la una din problemele grave: integratul audio.
Sanatate!

Reballing is fun :)), mai ales daca ai echipamentele necesare.
  • 0

Ma puteti urmari si pe: Twitter, Facebook sau Google + Vrei oportunitatea de a gastiga produse Apple aproape gratuit, FreebieJeebies iti ofera o astfel de oportunitate. Daca vrei sa afli mai multe despre sistem, cum functioneaza si ce trebuie sa faci pentru a participa, intra aici unde am postat exact pasii ce trebuie urmati.

Succes.

#5 OFFLINE   InSecret

InSecret

Membru

• Membru
  • 408 posts
    • Time Online: 50d 11h 38m 14s
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 4
Neutral

Posted 24 August 2012 - 04:24 PM

da corect is fun ... dar e naspa sa ajungi la asa ceva :P
  • 0

#6 OFFLINE   casyboy

casyboy

Incepator

• Membru
  • 1 posts
    • Time Online: 2d 19h 29m 51s
  • iGadget:iPhone 4S
Neutral

Posted 26 November 2012 - 04:47 PM

Mă ajuta careva cu problema aceasta ? Mai exact când apelez pe cineva sau mă apelează nu mă aude deloc , nici cu casca . In rest la voice memo sau la camera sunetul se aude . Știți un service unde se poate rezolva ? De preferabil in Sibiu .
  • 0

#7 OFFLINE   Sharp

Sharp

Incepator

• Membru
  • 36 posts
    • Time Online: 1h 44s
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 4S
Neutral

Posted 18 December 2012 - 09:30 PM

Salut am si eu  o problema, nu chiar atat de grava la Iphone 4, mai exact ci Speak-url. Nu aud chiar atat de bine cum ar trebui, asta in caz daca tin telefonu' la 20 grade fata de urechie, ca sa inteleg calumea ce spune respectivu' tre sa tin telefonu paralel cu urechia, mai exact sa-l lipesc de urechie, ideea ca se aude tare, dar nu se intelege prea bine, iar omu'  de la capatu' firului ma aude bine, chiar foarte bine. Si telefonu e ok.

Ce e de facut? trebuie sa ma duc la service cu el?
PS: Am suflat pe acolo, credeam ca are ceva praf, dar fara niciun efect.

• 0

#8 OFFLINE   1octav

1octav

Utilizator avansat

• Membru
  • 591 posts
    • Time Online: 11h 32m 30s
  • Operator:
Excellent

Posted 19 December 2012 - 10:37 PM

Speakerul este jos... ceea ce spui tu pare sa fie casca telefonului. Se remediaza cu 50-100 lei, functie de service.

• 0

#9 OFFLINE   Sharp

Sharp

Incepator

• Membru
  • 36 posts
Neutral

Posted 19 December 2012 - 11:04 PM

Da, acuma am fost la un service de telefoane una seriosa cica,mi-a spus cineva ca asa e,dar ma cam indoiesc. Intru acolo intr-adevar era ceva lume cu iphone-uri pe acolo la reparat. Eu m-am dus si i-am spus ca nu imi merge camera si butonu' de home este bagat putin inauntru a zis a ok se rezolva. S-ar putea ca la camera sa nu fie stricata ci sa fie nu stiu ce placa,in fine era camera de vina, a schimbat-o mi-a cerut 150 lei ca a pus camera originala de iphone 4 O.o, exista si fake-uri sau  alte camera de iphone? Eu pe net am vazut ca cea mai scumpa camera poate sa atinga cel mult 60 lei (scuze pentru off topic) 

.Butonu' de home imi zice cica hai ca-ti fac o oferta si 200 lei toata treaba, putin nedumerit, pai imi pui alt buton Home? Face da, da.la doar 50 lei?  Asa ca acuma stau cu frica-n san sa nu-mi fi luat ceva de prin el, ca m-a vazut asa putin mai "disperat" ca am nevoie sa-l repar. Oricum maine trag putin de el sa vad cum ce si ce a schimbat.

iar pe casca aia mi-a cerut injur de 150 lei , nu mi-a zis exact un pret,pentru ca nu e neaparat sa o schimb, si aici daca ma puteti ajuta, un link ceva spre casca de unde pot lua, adica nu neaparat sa cumpar, sa-mi fac o idee cat costa normal asta umfla preturile de zici ca ma scot banii afar din casa.

• 0

#10 OFFLINE   1octav

1octav

Utilizator avansat

• Membru
  • 591 posts
  • Operator:
Excellent

Posted 20 December 2012 - 10:29 PM

Camera la mine este 25 copy a+/30 lei, originala, 45/50 lei cu montaj cu tot ;) Flexul de home intr-adevar necesita ceva munca, si eu tot 50 lei iti luam... dar restul e cam exagerat. Casca este in jur de 10/15 lei, montajul ar trebui sa fie 30-40 lei... hai 50 lei daca e service gsm central, cu chirie mare.

• 0

#11 OFFLINE   Sharp

Sharp

Incepator

• Membru
  • 36 posts
Neutral

Posted 20 December 2012 - 11:19 PM

Iara fac off topic da promit ca e ultimu post.

Mi-a luat pe camera 91 lei ca cica e Originala (cum pot sa aflu ce camera am in telefon,  ce firma etc, sti ce zic?) ,iar home buton doar l-a fixat nu a fost schimbat, mi-a luat 41 lei, mi-a luat cam mult, l-am intrebat pentru casca cat e si a zis ca nu stie, dar sigur imi ia undeva pe la 100 lei, foarte mult.

• 0

#12 OFFLINE   miruna55

miruna55

Incepator

• Membru
  • 1 posts
Neutral

Posted 28 December 2012 - 12:57 PM

Buna...Va rog frumos sa ma ajutati. Am problema asta de vreo luna incoace si telefonul face figura asta cu microfonul doar din anumite locuri din casa si tine cateva momente, apoi isi revine. Vroiam sa stiu, cam cat ar costa aproximativ si daca service-ul este singura solutie in cazul meu :|  :praying:  :D   

• 0

#13 OFFLINE   Corleone

Corleone

Incepator

• Membru
  • 10 posts
    • Time Online: 1h 42m 9s
Neutral

Posted 29 December 2012 - 05:37 PM

In anumite  locuri din casa ? vezi poate nu ai semnal :)

• 0

#14 OFFLINE   Maduschi2009

Maduschi2009

Membru

• Membru
  • 233 posts
    • Time Online: 5h 9m 23s
  • iGadget:iPhone 5
  • Interests:APPLE & IPHONE
Neutral

Posted 29 December 2012 - 06:33 PM

@ miruna55 sa nu cumva sa fie o problema din el, am mai vazut asa ceva care fac figuri doar cand vor ele. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
  • 0

#15 OFFLINE   Ronin

Ronin

Utilizator avansat

• VIP
  • 1,122 posts
    • Time Online: 1d 23h 42m 12s
  • iGadget:iPhone 4S, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7
  • Versiune iOS:10.2.1
  • Mac:MacBook Pro, iMac
  • Operator:
Excellent

Posted 30 December 2012 - 06:47 PM

Buna...Va rog frumos sa ma ajutati. Am problema asta de vreo luna incoace si telefonul face figura asta cu microfonul doar din anumite locuri din casa si tine cateva momente, apoi isi revine. Vroiam sa stiu, cam cat ar costa aproximativ si daca service-ul este singura solutie in cazul meu :| :praying: :D

Sigur e de la calitatea slaba a semnalului in zonele respective. Atata timp cat in alta parte nu ai probleme, lasa telefonul in pace si injura operatorul. :D

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#16 OFFLINE   Guti

Guti

Incepator

• Membru
  • 38 posts
    • Time Online: 51d 22h 34m 14s
  • iGadget:iPhone 4S

Donator

Neutral

Posted 10 March 2013 - 03:43 PM

salut am si eu problema asta sun pe cineva daca este la 2-3 metrii de mn ma aude dar daca ma duc mai departe numai ma aude dar eu il aud ce pot sa fac in privinta asta?:)

• 0

#17 OFFLINE   dori_x

dori_x

Incepator

• Membru
  • 58 posts
    • Time Online: 14h 49m 22s
  • iGadget:iPhone 5
Neutral

Posted 24 June 2013 - 10:20 AM

Daca mai este cineva cu problema asta, ca nu este auzit in timpul convorbirii, dar in alte aplicatii, microfonul capteaza sunetul, astept sa ma contacteze pe privat, pentru a le da solutia care la mine a mers perfect.

Am luat si eu un Iphone 4 de la cineva si dupa cateva zile, a inceput sa faca probleme. Nu ma auzea cu cine vorbeam. Am observat ca se incalzea puternic si atunci nu mai eram auzit. L-am desfacut sa-i pun acea bucatica de cartela si o avea deja pusa. Dupa cateva zile de chin, am gasit solutia. Acum nu se mai incalzeste deloc si nu a mai facut nicio problema, de aproape o luna.

Nu vreau sa postez aici solutia, pana nu mi se mai confirma 1-2 cazuri reusite

• 0

#18 OFFLINE   1octav

1octav

Utilizator avansat

• Membru
  • 591 posts
    • Time Online: 4d 13h 19m 49s
  • Operator:
Excellent