Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

POLL: E buna firma Acer, sau nu?

Acer

• Please log in to reply
11 replies to this topic

Poll: E buna firma Acer sau nu? (10 member(s) have cast votes)

E buna firma Acer sau nu?

1. Da (6 votes [60.00%] - View)

Percentage of vote: 60.00%

2. Nu (4 votes [40.00%] - View)

Percentage of vote: 40.00%

Vote Guests cannot vote

#1 OFFLINE   Tyler Durden

Tyler Durden

Single-serving friend

• Admin
  • 4,646 posts
    • Time Online: 43d 22h 14m 45s
  • iGadget:iPhone 4, iPod Nano
  • Versiune iOS:5.1.1
  • Versiune BB:1.59.00
  • Operator:
  • Jailbreak:Da
  • Interests:Fight Club

Donator

Excellent

Posted 11 July 2012 - 12:36 AM

Discutam cu un prieten, despre firma Acer, care mie unul mi se pare de rahat.Eu din ce știu bagă cele mai ieftine componente în laptopuri.
Am avut un laptop Acer 5520G care după câteva luni i s-a îngălbenit ecranul, se restarta în veselie, dădea freeze-uri aleatoriu, mouse-ul se plimba singur.
Partea bună este că nici nu a fost ieftin(2500 RON).
Care a fost experiența voastră cu Acer?
  • 0

"You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. . " Tyler Durden

#2 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 5,985 posts
    • Time Online: 43d 22h 14m 45s
  • iGadget:iPhone 5s
  • Versiune iOS:7.1
  • Versiune BB:2.8.01
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu

Donator

Excellent

Posted 11 July 2012 - 12:38 AM

nu vreau sa am o experienta cu acer, mai bine platesc brand-ul si primesc calitate :P
  • 1

#3 OFFLINE   Clau SEWL

Clau SEWL

Utilizator avansat

• VIP
  • 1,368 posts
    • Time Online: 54d 2h 8m 59s
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 5, iPad2
  • Versiune iOS:5.1.1, 6.0.1
  • Versiune BB:1.0.10, 4.10.01
  • MacBook:MacBook
  • Apple TV:Apple TV 3G
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 11 July 2012 - 04:42 AM

Sincer cand aud de acer imi vine sa rad. Din cate am auzit (experiente nu am avut) nu se merita sa dai banii pe ceva Acer, indiferent ce ar fi. Eu personal ma feresc.
  • 0

#4 OFFLINE   Shteff

Shteff

Young Padawan

• Admin
  • 3,358 posts
    • Time Online: 7d 1h 23m 42s
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 5s, iPad2, iPad Air, iPod Classic, iPod Nano
  • Versiune iOS:6.0, 6.1.3, 7.0.4
  • Versiune BB:1.03.01, 3.04.25, 4.12.09, 5.00.01, 5.16.08
  • MacBook:MacBook, MacBook Air
  • Apple TV:Apple TV 3G
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 11 July 2012 - 06:10 AM

Am avut personal 4 acer (laptop, din care unul de prin 2002 parca). Toate merge si in ziua de azi, insa sa nu ai pretentii prea mari la calitatea plasticelor. Adica se duce vopseaua, se ciobesc in colturi, crapa etc. In rest, hardware vorbind, n-ai treaba.
  • 0

#5 OFFLINE   InSecret

InSecret

Membru

• Membru
  • 408 posts
    • Time Online: 22d 7h 10m 49s
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 4

Donator

Neutral

Posted 11 July 2012 - 08:53 AM

Haideti sa va povestesc o intamplare am sa incerc sa o fac cat mai scurta sa nu va plictisesc :). Am avut chipset-ul dezlipit de pe un HP Pavilion iar din motiv ca acasa nu am cum sa il lipesc am apelat la un fost tovaras sa ma ajute. Am fost la el in service si cand am ajuns tocmai ce se apucase sa dezmembreze un Acer (un model de 22"). Toate bune si frumoase cand a scos placa de baza surpriza :)) Luati acum un ziar in mana sau o revista de reclame gen real si exact cat de flexibila e revista/ziarul asa era si placa de baza :)) . Cum sa nu ai probleme la bridge-uri la alimentare la toata placa din moment ce o poti distorsiona imediat + de asta ganditi-va ca un laptop utilizat aproximativ 1-2 ore se incalzeste inauntru la minim 50 grade ... ce face placa aceea atunci ? Acer simply lovely :)) . Sfatul meu Dell sau Lenovo
  • 0

#6 OFFLINE   oxyg3n

oxyg3n

The air that you breathe

• Moderator
  • 3,388 posts
    • Time Online: 2d 19h 27m 47s
  • iGadget:iPhone 4S
  • Versiune BB:Alt BB nespecificat
  • Operator:
Excellent

Posted 11 July 2012 - 09:42 AM

Personal am avut un netbook de la Acer, un Aspire One si pot spune ca am fost super multumit de el. Nu se incingea, isi facea treaba in limita componentelor, nu huruia, nu pierdea semnal pe wireless. Pe scurt, n-am avut nicio problema cu el vreo 2 ani cat l-am avut.
  • 0

#7 OFFLINE   Brandon SS

Brandon SS

iStirist

• Moderator
  • 1,562 posts
    • Time Online: 42d 11h 59m 37s
  • iGadget:iPhone 5, iPod Nano, iPod Shuffle, iPod Touch 4G
  • Versiune iOS:7.0
  • Operator:
  • Interests:Photoshop CS6
    Objective-C
Excellent

Posted 11 July 2012 - 10:26 AM

Eu am un acer aspire one 8,9" ( luat la 2 sapt de la aparitie) si il folosesc si in ziua de azi si sunt extrem de multumit :)) in schimb tata are un asus care face milioane de figuri , freez-uri , se incalzeste si scoate niste sunete ..ce sa spun...eu unul raman la acer :D

PS: asus-ul este model 2012

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

post-8520-0-62487100-1380138496.jpg

#8 OFFLINE   oxyg3n

oxyg3n

The air that you breathe

• Moderator
  • 3,388 posts
    • Time Online: 75d 8h 26m 42s
  • iGadget:iPhone 4S
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 11 July 2012 - 11:07 AM

Am si eu un asus de prin 2010 cred ... Singuru incovenient e ca se incinge. Destul de tare :)) Ma tin de ceva vreme sa iau un cooler :-"
  • 0

#9 OFFLINE   Charlie Harper

Charlie Harper

Chupacabra

• VIP
  • 1,923 posts
    • Time Online: 42d 11h 59m 37s
  • iGadget:iPhone 4, iPhone 4S, iPad2
  • Versiune BB:2.8.01, 7.11.01
  • Operator:
  • Interests:Tennis,iDevices,Cars,Movies,TV series,BMW,Sports
Excellent

Posted 11 July 2012 - 11:46 AM

Asus si Acer-thumb down

am prieteni care se mai ocupa cu reparatia laptop-urilor,cel mai mult ii aud ca au Acer si Asus probleme,se strica piesele una doua
  • 0

"If Vodka were water, And I were a duck, I'd swim to the bottom and never come up. But... Vodka isn't water, and I'm not a duck. So let's all party, and get fucked up!"

#10 OFFLINE   myhay_grm

myhay_grm

Utilizator avansat

• Membru
  • 880 posts
    • Time Online: 1d 22h 40m 28s
  • iGadget:iPhone 3GS
  • Versiune BB:Nu stiu
Excellent

Posted 11 July 2012 - 12:32 PM

Acer e fiabil. Trebuie sa stii de unde il iei, asta conteaza. E prima firma care a scos baterie pe LAPTOP(nu notebook) care tine 8 ore(de fapt tine 7:45 cu utilizare medie). Mie imi place Acerul...:)
  • 0

#11 OFFLINE   iSpitFire

iSpitFire

Ding-dong!

• Membru
  • 1,395 posts
    • Time Online: 2d 7h 58m 35s
  • iGadget:iPhone 3GS, iPhone 4, iPad3
  • Versiune iOS:5.1.1, 6.0
  • Versiune BB:1.0.11, 4.12.02, 5.13.04
Excellent

Posted 11 July 2012 - 04:15 PM

Acer cauta sa ajungă la consumerii de jos. E normal ca produsele lor sa nu aibă o calitate. Părerea mea, stati departe de Acer sau daca luați, luați ceva ieftin ca o sa fiti dezamagiti de produs.
  • 1
Posted Image Guru

#12 Guest_treige_*

Guest_treige_*
  • Guests
    • Time Online: 3d 2h 4s

Posted 12 July 2012 - 08:24 AM

Acer,Asus..si mai sant destul de multe se adreseaza multimii (cum spunea si ispitfire)consumatoare fara pretentii.In romania raportul calitate pret exista doar in teorie,in realitate ei scad calitatea la 30% iar pretul cu doar 5%.Astfel se nasc monstrii de genul:baterii subdimensionate(atit capacitiv cat si rezistiv)care fortate fiind sa functioneze in parametrii inexistenti sau anormali se incing,se termina prematur,functioneaza prost(cateodata explodeaza).Afisaje de slaba calitate recunoscute de programe specifice doar ca "Generic Display"cu pixeli deja morti din "nastere"sau care se sting in primele 6 luni,pete pe la colturi,asamblare defectuoasa cu posibilitatea de a-l indoi foarte usor la deschidere sau inchiderea lid-ului,surface area care in 6 luni se zgarie si daca se pun mustele si isi fac nevoile.
Hard disk-uri care te invata in cateva luni sa cauti programe de low format sau de recuperare de date iar pana atunci iti amintesc mereu ca este laptopul deschis printr-un tiiiiiiiiiiiiiiiuit continuu si daca vrei sa iti odihnesti mainile pe el vara....iti trece repede,este perfect pentru a fi pus sub tigaia cu cele 2 oua pe care ai lasat-o in bucatarie grabindu-te sa vezi daca a iesit laptopul din freeze.
Ram-ul are cel mai mare delay si bineinteles se incalzeste si ca sa fie totul "ok"este pus si intr-un loc apropiat de chipsetul video {gpu}care zici ca este pe post de resou(doar ca funtioneaza la fel indiferent de vreme)din cauza subdimensionarii racirii,basca alaturarii cu racirea procesorului {cpu},tandem in care beneficiaza de renumitul "cooler",care suna a mare smecherie ,de fapt fiind o frectie de radiator subdimensionat cu un ventilator la fel si cu o preluare a caldurii deficitara(mai ales la gpu),rezultatul final ,dupa cateva zeci de ore de folosire la max ,arde....se desface gpu.... si iei vechiul 486,bagi un win 98 cu felicitari,deschizi ie5 si iti faci cont
pe www.repara-ti singur laptopul .etc si te plangi ca nu se mai aprinde ,iar in timpul asteptarii de raspuns,mai cauti pe acolo si observi...ce sa vezi! nu esti singurul ! ba chiar sant al dreaq de multi !
Racirea este perfectiunea prostiei intruchipata ..cum sa faci gaurile pe unde trage aerul dedesubt/! si nici macar un avertizor simplu(beeper)care sa nu poata fi oprit sa nu pui atunci cand aceasta se obtureaza?!
Ar mai fi multe de spus dar deja ma doare mana ca tre sa stau cu ea in aer ca ma frige tractorul asta :lol2:
  • 0

Also tagged with one or more of these keywords: Acer

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Produse evoMAG.ro

Parteneri iPhoneforum: