Jump to content
Tyler Durden

Îmbunătățiri/aprecieri forum

Recommended Posts

O să vorbesc cu Marius să vedem dacă putem rezolva că și mie tot așa mi se vede.

In hyperlink pui așa.

Scri cuvântul, după de la stânga la dreapta copiezi cuvântul, ca și cum ai da copy și în bara unde e B I U, etc, este o icoana unde dacă lași cursorul mouse-ului pe ea, scrie Link, da-i click acolo și bagi link-ul care vrei și gata.

Salut Brad :))) ,

Intai de toate apreciez ca , permanent, incerci sa ne aduci cele mai noi vesti. In mare, forumul este folositor, cu o mica exceptie : 90% din discutii sunt despre telefoane cu jb. Marturisesc ca eu, din diferite motive, nu voi face niciodata jb. Asa ca, in acest sens, vreau sa-ti propun sa creezi o categorie pentru utilizarorii fara jb.

Multumesc.

Nu este cazul, atat timp cat la profil ai completat Da/Nu la jailbreak, ti se va raspunde ca atare.

• Upvote 1

O "Bursa Locurilor de Munca" la Cafenea nu ar fi utila?! Shteff am vazut ca a "spart" gheata, dar sunt sigur ca pot aparea si alte oferte sau chiar cereri.

Doar 2 cereri a fost pana acuma.Una a lui Shteff si a mai fost cineva dar nu-i mai stiu numele, asa ca la 2 cereri eu zic că nu are rost.

Din partea mea poți să deschizi un topic dar o arie destinată, nu are rost.

Ronin, deschide topic la cafenea, nu are sens sa ne transformam in forum general, unde se discuta de la tehnici de sex la retete de prajituri. Totusi suntem pe un forum tehnic.

E drept ca la "dimensiunile" actuale ale forumului nu e foarte justificata existenta unei asemenea sectiuni, dar daca arunci un ochi pe alte forumuri vechi si consacrate vei vedea ca exista asa ceva. Si vorbesc aici de forumuri auto in care am activat ani de zile si pe care nu cred ca le consideri mai putin tehnice ca acest forum. A fost doar o idee si imi cer scuze ca am exprimat-o liber, nu stiam ca va fi incadrata intre tehnici de sex si retete de prajituri. ;)

Incercam sa spun altceva. Corect, DAR: un forum auto cati utilizatori are? Aici e diferenta.

As dorii daca se poate, ca un moderator sa creeze un Topic nou gen Sticky denumit "Legenda" sau "Termeni tehnici folositi" unde sa adaugam toate denumirile pe care le folosim pe acest forum.

Sunt multi useri care cauta ceva anume si se lovesc de termeni pe care nu-i cunosc sau nu stiu ce fac.

Sper ca profesionistii sau semiprofesionistii sa nu se simta lezati de aceasta sugestie.

Ma gandeam sa ajutam si novicii.

NeverLocked = Telefon neblocat . Se poate folosi orice cartela a oricarui operator;

Telefon Neactivat = ? ?

SAM = ? ? ?

BB= BaseBand = ? ? ?

JailBrake = Metoda de a .... si consta in ...

Absinthe = Aplicatie care .....

Cytia = Aplicatie care .....

si la Firmware putem dezvolta:

Firmware = eg: 5.1.1 , reprezinta versiunea 5.1.1 si poate fi deblocata cu aplicatia X prin instalare Y. daca exista B.B. Z,W

Firmware = eg: 5.0.1 , reprezinta versiunea 5.0.1 si poate fi deblocata cu x, y, z, .

Ideea este sa o faca un moderator pentru ca sa si editeze in timp Topic-ul si noi sa nu-l alteram cu Reply-uri.

Multumesc!

• Upvote 1

Posteaza aici cu explicatii, cu tot ce vrei.

Dadusem cautare dar nu cred ca am fost prea atent la rezultatele cautarii.

Imi cer scuze !!.

Am adăugat posiblitatea de a adăuga un clip de pe youtube la profil.Caracteristica este disponbiilă de la VIPi în sus.

Am adăugat un buton de Reputation, lângă butonul de Chat, să vedem reputația fiecăruia.

Acum putem vedea care topicuri au poze sau nu.

Untitled.jpg

Iar am probleme cu modul de afisare a acestui forum. Imi apare pe pc ca si cum as fi pe telefon. Rog un moderator sa-i faca ceva...Multumesc

nimeni? nici un ajutor?

Numai un admin te poate ajuta. Da-i un PM lui Tyler.

Dacă doriți să rezolvați problema asta, pentru ca meniul Change Theme să funcționeze, un administrator trebuie să facă următoarele modificări:

1) Conectaţi-vă în ACP

2) Daţi click pe "Look and Feel" > "Manage Template Sets"

3) Daţi click pe numele temei pe care doriţi să o editaţi (cea în care nu funcționeaza meniul de schimbare a skin-ului)

4) In meniul din partea stângă, selectaţi "globalTemplate" din "Global Templates"

5) În codul HTML, derulaţi în jos până când veţi vedea codul de mai jos (se afla chiar la sfârşitul paginii)

Schimbă acest cod:

<if test="skinchanger:|:count($footer_items['skin_chooser']) > 1">
 <if test="uagentlocked:|:$this->memberData['userAgentLocked'] AND ! $this->memberData['userAgentBypass']">
		 <li id='useragent_msg'>
				 {$this->lang->words['skin_browser_set']} <a href='{parse url="{$this->settings['query_string_formatted']}&unlockUserAgent=1" base="public"}'>{$this->lang->words['override_browser_theme']}</a>
		 </li>
 <else />
 <if test="isTouchDevice:|:$this->registry->output->isTouchDevice()">
		 <li>
				 <a href='{parse url="{$this->settings['query_string_formatted']}&setAsMobile=1" base="public"}'>{$this->lang->words['set_mobile_theme']}</a>
		 </li>
 </if>
		 <li>
				 <a rel="nofollow" id='new_skin' href='#'>{$this->lang->words['change_theme']}</a>					
				 <ul id='new_skin_menucontent' class='ipbmenu_content with_checks' style='display: none'>
						 <foreach loop="$footer_items['skin_chooser'] as $skin">
								 <li <if test="$skin['selected']">class='selected'</if>>
										 <a href='{parse url="{$this->settings['query_string_formatted']}&k={$this->member->form_hash}&settingNewSkin={$skin['id']}" base="public"}'>{$skin['title']}</a>
								 </li>
						 </foreach>
				 </ul>
		 </li>
 </if>
</if>

Cu acest cod:

<if test="skinchanger:|: ! $this->member->is_not_human && count($footer_items['skin_chooser']) > 1">
 <if test="uagentlocked:|:$this->memberData['userAgentLocked'] AND ! $this->memberData['userAgentBypass']">
		 <li id='useragent_msg'>
				 {$this->lang->words['skin_browser_set']} <a href='#' data-clicklaunch='changeSkin' data-skinid='unlockUserAgent'>{$this->lang->words['override_browser_theme']}</a>
		 </li>
 <else />
 <if test="isTouchDevice:|:$this->registry->output->isTouchDevice()">
		 <li>
				 <a href='#' data-clicklaunch='changeSkin' data-skinid='setAsMobile'>{$this->lang->words['set_mobile_theme']}</a>
		 </li>
 </if>
		 <li>
				 <a rel="nofollow" id='new_skin' href='#'>{$this->lang->words['change_theme']}</a>					
				 <ul id='new_skin_menucontent' class='ipbmenu_content with_checks' style='display: none'>
						 <foreach loop="$footer_items['skin_chooser'] as $skin">
								 <li <if test="$skin['selected']">class='selected'</if>>
										 <a href='#' data-clicklaunch='changeSkin' data-skinid='{$skin['id']}'>{$skin['title']}</a>
								 </li>
						 </foreach>
				 </ul>
		 </li>
 </if>
</if>

Baftă!

• Upvote 1

Cu plăcere, astăzi sper să prind să vorbesc cu Marius și să remediem problema.

Ne cerem scuze pentru problemele intampinate.

iMarius, am încercat ce ai zis tu, dar fără succes...

A o mica sugestie legata de estetica, forumul mi se pare usor cam incarcat cu imagini. Si cele de sub avatar, si cele de pe prima pagina la fiecare categorie. Eu sunt un adept al design-ului simplu si finut, de asta imi si plac produsele Apple, si ca o mica observatie, sper ca pe viitor cand faceti un upgrade de skin sau o mica schimbare de aspect, sa va ganditi putin si la ceva mai usor pentru ochi.

Depinde de gusturi. Mie imi pare mai "viu" asa. Fara "incarcarea" asta ar deveni fad si anost.

@treige multumesc atat pt apreciere cat si pt non-apreciere, daca recitesti acel subiect/topic o sa observi ca am dorit si insistat sa "indrept" insa nu a dorit acest lucru ci din contra nu a facut decat flame (acolo unde nu i s-a dat dreptate) dar si sa ma faca "ipocrit" doar pentru ca nu i-am dat dreptate si a dorit sa ramana "neindreptat". Suspendarea actului e definitiva si irevocabila. Si ca sa reamintesc regulamentul intern iPhoneforum in cazul sau:

4. Bunul simt face parte din cei 7 ani de-acasa, jignirea pe forum sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, comportamentul necivilizat, etc. nu sunt permise pe acest forum.

- Nu declansati scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca sunteti nervos, chiar daca aveti dreptate, nu va scuza comportamentul. Nu vor fi tolerati cei care se ascund in spatele anonimatului pentru a aduce jigniri, injurii, amenintari de orice fel sau prejudicii altor utilizatori sau unor institutii. Aceste fapte vor fi sanctionate cu warn sau ban, dupa caz.

14. Daca cineva se simte cu totul si cu totul neindreptatit sau abuzat, are de urmat cativa pasi pentru solutionarea problemei, in urmatoarea ordine:

- PM catre moderatorul direct implicat.

- Functia !Report de a capatul postului.

16. Sistemul de reputatie a fost implementat pentru a ajuta utilizatorii in gasirea unei solutii mai rapide, si pentru a creste increderea in utilizatorii care posteaza lucruri corecte, la obiect si ajuta alti utilizatori. Acest sistem nu este destinat razbunarii pe un anume utilizator sau scoaterea sa din comunitate. Nu se dau afara utilizatori la reputatie negativa, nu se premiaza utilizatori la reputatie pozitiva. In cazul in care se dovedeste ca un utilizator foloseste acest sistem pentru a ofensa, va fi exclus definitiv prin ban.

Iar ca sa reamintesc: Suntem o comunitate mica si nu ne "permitem" sa penalizam orice "abatere", multi dintre voi au fost tolerati la prima, a2-a, a-3a abatere, dar continuitate si lipsa de respect duce in final la cel putin 1 pct warn. Si ca o adaugare: Nici unul dintre useri acestui forum nu a fost penalizat direct fara a fi atentionat in privat/public despre actiunea sa.

Considera cele scrise ca o explicatie a ban-ului sau, insa in cazul lui am considerat ca nu mai era o necisitate de a ma repeta dar intr-un alt mod.

Asta nu insemna ca trebuie sa motivez PUBLIC orice actiune a mea ca Moderator, fac asta doar din respectul fata de useri acestui forum ( user, super user, vip, moderator, admin, etc ).