Jump to content
Tyler Durden

Îmbunătățiri/aprecieri forum

Recommended Posts

Deschid acest topic, deoarece vrem să vedem ce am putea aduce nou forumului.Ce ar trebui îmbunătățit, ce facem ok, și așa mai departe.Vrem să vă implicăm și pe voi, deoarece voi ne-ați adus unde suntem acum.

Repet, vorbiți deschis, referitor la ce facem bine, ce am mai putea să adăugăm forumului și vedem ce se poate face!

Așteptăm sugestii!

O sugestie,ca pe langa iGadget sa fie si o optiune cu Firmware cum e si pe alte forumuri straine

Asta ține de IPboard cred...iar singurul care poate face asta e Marius,care momentan e cam ocupat,dar se ia în considerare :)

Am s-o transmit mai departe lui Marius, o să se facă.

Dacă mai aveți și altele, nu vă sfiiți.

Am adăugat și opțiunea să alegeți firmware-ul pentru iDevice-ul vostru. :D

LE:Facem la fel, și pentru baseband

Am adăugat și iPod Classic, și Touch(inclusiv generațiile).

Imediat băgăm și macbook-ul.

Ma gandesc ca ar fi o idee buna sa avep rep points, ca pe alte forumuri...

Ajutam pe cineva, cu ceva... Sa avem langa profil un buton cu rep(I approve/ I disapprove), si sa putem da/sa primim.

E doar o idee...

O s-o luăm în considerare.Mulțumim de sugestie.

Utila ar fi si aparitia unui "English corner". Din Goagal mai nimeresc pe aici si nevorbitori ai dulcelui grai romanesc.... B)

Sa-i primim cu >:D<<'> nu?

Nu-și are rostul, că sunt 32039202 de forumuri în engleză pentru ei.

Am adăugat un nou câmp.Rețeaua de telefonie mobilă care o folosiți.

Propun sa existe si moderatori de sectiune,adica de exemplu unul la Jocuri,unul la Cafenea,unul la App news....etc.

o sa fie cand o sa fim destui,acuma suntem abea 6...cand am fost mai multi au devenit inactivi

Nu are rost.Toți moderatorii avem cunoștiințe, mai în toate ariile spuse de tine, așa că ce rost are?

Poate unul de la App News știe să răspundă la o întrebare pe aria unuia din Jocuri de exemplu, atunci ce fac cei doi?Se iau la harță care să ajute?Părerea mea.

E și aia o varianta cum zice Cosmy, dar nu găsim destui candidați pentru poziția de moderator.

N-ai inteles,eu nu ma referi la tipul de moderatorii care ajuta,ma refer la cei care verifica ca posturile sa fie decente,sa nu fie offtopic,sa inchida subiectele rezolvate(helpcenter) si tot asa fiecare pe sectiunea lui.

De ex la jocuri poate sa vina useru x "Ce joc e asta?",dupa ce utilizatorii normali ii raspund moderatorul sectional sa inchida topicul....pentru ca Global Moderator poate nu are timp sa verifice atatea topicuri facute...parerea mea

Am înțeles ce ai spus, și răspunsul e cam același.Nu sunt destui candidați pentru poziția respectivă.

Eu unul, verific 90% din topicuri, limbajul folosit, inchiderea topicurile, unpin la topicuri inutile, și așa mai departe.

Și restul moderatorilor fac la fel.

Nu-si are rostul moderatorul pe sectiune. Sunt sectiuni mici, eu de exemplu, dimineata, la cafea, in 25-30 min am acoperit tot ce era de acoperit. Ne-a scapat ceva, este normal, tot oameni suntem si noi. In schimb, un report acolo unde este cazul, este apreciat.

Guest treige

Uite ca am decis sa "nu ma sfiesc"si sa postez o sugestie:Sa existe posibilitatea de a citi toti ceilalti motivele actiunilor moderatorilor

Adica o rubrica separata unde sa se mute topicul in original(fara cenzura) si cu specificatiile "taxarii" la fel , cat si cu specificatia "care moderator a luat actiunea"sa putem aprecia si noi majoritatea care dam viata acestui forum, si-l ridicam la cote importante, in goagal si nu numai,..corectitudinea si fermitatea moderarii,si care sa poata fi accesat si de cei banati pt a intelege chiar si tardiv actiunea.

Se poate face asta initial fara postare (adica topic locked)fiindca banuiesc ca va avea cele mai multe accesari si postari.

• Upvote 1

Uite ca am decis sa "nu ma sfiesc"si sa postez o sugestie:Sa existe posibilitatea de a citi toti ceilalti motivele actiunilor moderatorilor

Adica o rubrica separata unde sa se mute topicul in original(fara cenzura) si cu specificatiile "taxarii" la fel , cat si cu specificatia "care moderator a luat actiunea"sa putem aprecia si noi majoritatea care dam viata acestui forum, si-l ridicam la cote importante, in goagal si nu numai,..corectitudinea si fermitatea moderarii,si care sa poata fi accesat si de cei banati pt a intelege chiar si tardiv actiunea.

Se poate face asta initial fara postare (adica topic locked)fiindca banuiesc ca va avea cele mai multe accesari si postari.

Nu este o sugestie rea DAR.

De asta sunt moderatori si admini ca sa avem inredere in ei.

Moderatorii au grija de utilizatori, admini de moderatori.

Daca noi am posta toate motivele pentru care utilizatorul X a luat ban, de fapt nu am mai modera pentru ca tot ar aparea limbajul vulgar pe forum.

Cat despre motive si decizii, acestea sunt postate in sectiunea Probleme Administrative unde sunt postate aceste probleme, e sectiune publica si inclusiv cei banati au acces la ea.

Daca te uiti in aceasta sectiune, acolo ai atat utilizatorul, cat si actiunea (ban/warn) cat si motivul.

Cred ca asta cam coincide cu ce doreai si tu, mai putin parea cu cenzura.

Guest treige

Daca noi am posta toate motivele pentru care utilizatorul X a luat ban, de fapt nu am mai modera pentru ca tot ar aparea limbajul vulgar pe forum.

P-asta inca nu o inteleg ...cu ce deranjeaza sa postezi motivele?...oare asta inseamna ca nu mai apar jigniri si vulgaritati?

De unde stii tu ca moderatorul X a gresit?oare daca iti este raportat nu are si el acces la acea raportare si o poate face "nevazuta"

Dar tu,esti cumva infailibil sau dictator?de ce crezi ca ar trebui sa AVEM INCREDERE?Tu ai incredere in Basescu?Dar in Udrea?

dar in MINE?

Eu propuneam ceva "democratic" si civilizat in spirit revolutionar"In momentul in care cenzurezi dar postezi motivele de unde stiu eu ca ai si dreptate?Sau...trebuie sa AVEM INCREDERE?

Eu nu am cerut/propus (prea mult)dezbatere publica(ciondaneala),ci un minim necesar care sa va confirme si voua ca luati deciziile corecte si care sa va ajute in comunicarea cu ceilalti fiindca moderarea(cumva superioritate in intelegere)nu presupune dictatura si nici INCREDERE.

• Upvote 1

Cand cineva isi ia ban/warn, noi postam asa: utilizatorul Xulescu, ban pentru limbaj explicit.

Ce mai mult vrei de atat ?

Daca el a scris un cuvant obscen pe forum si a fost disciplinat pentru folosirea acestuia, tu ai vrea sa spunem: utilizatorul Xulescu, ban pentru ca a folosit cuvantul obscen ...... ?

Atunci nu ar trebui moderat si acel post pentru ca contine cuvinte indecente ?

In plus, acele posturi nu se sterg decat de admini. Moderatorii le dau hide, adica nu le mai vedeti voi, utilizatorii, dar moderatorii si administratorii le vad in continuare.

De acolo, daca cineva decide ca acea decizie nu a fost corecta, o poate modifica.

Cam asa functioneaza si democratia.

Moderatorii si adminii sunt oficialii alesi.

Adica, eu as fi base, Tyler in acest moment Ponta iar restul moderatorilor ar fii ministrii.

Sincer nu-mi amintesc cand oricare dintre ei ne-au intrebat daca sa voteze vreo lege sau nu.

Tu iti amintesti ?

Guest treige

Este adevarat nu te intreaba cand dau/voteaza legi/ordonante dar ei sant alesi de MAJORITATE si mai exista si MEDIA care "vegheaza" si care are drepturi inalienabile ceea ce nu se vede aici.

Tu sustii ca "trebuie" sa avem"incredere".Pai nici macar nu isi motiveaza nici unul actiunile(inclusiv tu) chiar daca asta sustii si cu atit mai putin supunere la vot,deci unde e democratia?

{De acolo, daca cineva decide ca acea decizie nu a fost corecta, o poate modifica}. ....CINE? ...noi restul(adica userii,adica majoritatea,adica cei de care depindeti,adica cei care va "ridica")de ce nu avem voie sa ne dam cu parerea(strict obiectiv)?

Daca el a scris un cuvant obscen pe forum si a fost disciplinat pentru folosirea acestuia, tu ai vrea sa spunem: utilizatorul Xulescu, ban pentru ca a folosit cuvantul obscen ...... ?

Atunci nu ar trebui moderat si acel post pentru ca contine cuvinte indecente

Da ...ar putea fi cumva o dovada de corectitudine fata de noi toti(nu voi santeti vinovati ca respectivul a scos perla dar santeti indreptatiti sa "corectati" daca este nevoie)fara a ne simti cumva ingraditi.

...Si nu..nu ar trebui moderat pentru ca acea sectiune este o pilda gen"asa nu".

• Upvote 1

De unde stii tu ca moderatorul X a gresit?oare daca iti este raportat nu are si el acces la acea raportare si o poate face "nevazuta"

Exista loguri, la care moderatorii nu au acces. Doar administratorii le pot sterge / vedea / etc. Daca si adminii fac "manarii", deja e o adevarata conspiratie, nu ?

In legatura cu transparenta : tu ca user iti poti vedea singur warn box-ul. Nu si pe al altui user, ca nu are niciun rost. Nu te "pasioneaza" ce warn-uri are respectivul.

Democratie ? De unde le tot scoateti cu cea democratie ? Daca forumul era prin China sau Koreea de Nord, ce faceam ? Era comunism, nu ?

Indatorirea voastra, ca useri, este sa respectati regulamentul. Va abateti de la el, va "taxam". Ce e asa greu de priceput ? Si noi ca moderatori avem un regulament de urmat, altfel avem aceeasi soarta ca si voi.