Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account
  • iPhoneforum pe FaceBook
  • twitter
  • Canal youtube
  • iPhoneforum pe googleplus

Photo
- - - - -

Costuri abonament Orange

iphone 4s costuri abonament costuri suplimentare orange imessage

• This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1 OFFLINE   ralush12

ralush12

Incepator

• Membru
  • 2 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 3G, iPhone 4S
Neutral

Posted 26 April 2012 - 09:00 PM

Am o problema cu abonamentul proaspat luat de Orange saptamana trecuta.

Am intrat pe abonament pe 18 si de atunci am reusit sa consum 11 euro si 8 euro cost suplimentar in conditiile in care am vorbit cam 20-30 de minute din care 1 in vodafone si am trimis 45 de mesaje (am optiune de 100 SMS). Problema cea mai mare e ca eu am internet nelimitat, numarul meu e inclus intr-un abonament business de grup, ce am scris mai sus e doar consumul meu.

Oricum, am inteles ca probabil mi-au luat 0.12 pentru activarea aia facetime. Dar restul? Tin sa mentionez ca am folosit si imessage, cam 20 de mesaje cu cineva din Germania, doar ca eu intelesesem ca e gratis, nu? Si oricum, 8 euro 20 mesaje? Sunt aplicatii care consuma bani?

Am 5.0.1 si jailbreak. Instalez aplicatiile prin apptrackr. Nu cred ca am downloadat 2 prin AppStore. Pana acum aveam un 3g si prepay si intram pe 3g fara probleme.
  • 0

#2 OFFLINE   cipicu92

cipicu92

Membru

• Membru
  • 372 posts
    • :
  • iGadget:iPhone 4S
Neutral

Posted 26 April 2012 - 09:57 PM

Da sunt aplicatii care iti fac cost suplimentar. Spre exemplu aplicatia Radio 21, cand vreau sa ascult radio live, ma intreaba dak is conectat la Wi-Fi pentru a evite eventualele costuri suplimentare, am dat ok si am facut cost suplimentar 3E si am ascultat 15 min. Eu ti-am dat un exemplu de astfel de aplicatii, poate or mai fi.
  • 0

#3 OFFLINE   polip

polip

Incepator

• Membru
  • 4 posts
    • Time Online: 2d 6h 47m 17s
Neutral

Posted 26 April 2012 - 10:39 PM

Fa-ti cont pe site, iti arata lista de apeluri si pe luna in curs si de acolo iti dai seama pe ce s-a consumat. Daca costul suplimentar era realizat doar din date ti se mentiona asta in mesajul de la Cronos
  • 0

#4 OFFLINE   ralush12

ralush12

Incepator

• Membru
  • 2 posts
    • Time Online: 8m 33s
  • iGadget:iPhone 3G, iPhone 4S
Neutral

Posted 26 April 2012 - 10:53 PM

Si totusi, in cazul in care am o astfel de aplicatie, nu ar trebui sa ma avertizeze cumva asupra posibelelor costuri?

Am vbit la orange si au zis ca e posibil ca acei euro suplimentari sa fie din vina lor, pentru ca au bagat optinea de date cu intarziere. Dar chiar si 11 euro in conditiile in care am net nelimitat si 100 sms gratuite (din care am consumat 45) mi se pare mult. Pentru vreo 20 de minute vbite. Ar fi maxim 2-3 euro conform taxelor din contract. La orange pe contul meu nu vad mare lucru pentru ca fac update greu si nici macar nu sunt trecute in totalitate optiunile pe care le am eu.

Oricum, multumesc mult pentru raspunsuri.
  • 0

#5 OFFLINE   oxyg3n

oxyg3n

The air that you breathe

• Moderator
  • 3,613 posts
    • :
  • Versiune iOS:7.1.1
  • Versiune BB:5.02.00
  • Operator:
  • Jailbreak:Nu
Excellent

Posted 26 April 2012 - 11:01 PM

Cel mai simplu, te duci direct la Orange si iti spun pe loc ce si cum a fost consumat.
In general, daca ai internet nelimitat, nu exista aplicatie care sa-ti faca un cost suplimentar. Aplicatiile se folosesc de internetul pe care-l ai. Daca ai nelimitat, n-are din ce sa-ti consume sau ce costuri sa-ti faca.
Posibil sa fie faza cu optiunea intarziata. Mie in circa 6 ore ( in standby ) mi-a "papat" 6E. Asta in conditiile in care nu am folosit telefonul deloc, fiind noapte.
  • 0

#6 OFFLINE   mau

mau

Umblător

• Moderator
  • 6,171 posts
    • Time Online: 50d 19h 53m 58s
  • iGadget:iPhone 5s
  • Versiune iOS:7.1
  • Versiune BB:2.8.01
  • Operator:
Excellent

Posted 27 April 2012 - 12:58 AM

"in conditiile in care am net nelimitat" - asa cum prea bine zice si oxyg3n .. cost suplimentar pt date atata timp cat esti nelimitat nu exista, cere desfasurator, vezi care e treaba cu intarziere, daca e vina lor, tre sa si-o asume

nustiu ce sa-ti zic de shop, eu de cate ori am fost la shop pt diferite probleme, info .. au fost limitati tipi/ele de acolo .. tot relatii cu clienti, tipa si ameninta cu anpc, uneori doar atunci se pun pe verificat si rezolvat, pana atunci zic ca tine si fac ca iei, in batjocura. O ard contractual atunci cand au dreptate iar cand ai "omenesc", si "normal".
  • 0

#7 ONLINE   oxyg3n

oxyg3n

The air that you breathe

• Moderator
  • 3,613 posts
    • Time Online: 59d 19h 30m 16s
  • Versiune iOS:7.1.1
  • Versiune BB:5.02.00
  • Operator:

Donator

Excellent

Posted 27 April 2012 - 09:57 AM

Depinde de Shop / oras. Am fost saptamana trecuta sa vad pe ce s-au dus cei 6E ( prepay ) si au fost prompti si au avut informatiile necesare. Nu vorbe goale, praf in ochi.
  • 0

Also tagged with one or more of these keywords: iphone 4s, costuri abonament, costuri suplimentare, orange, imessage

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Produse evoMAG.ro

Parteneri iPhoneforum: